Sam Smith: “Suksesi shkatërroi jetën time. Vura dhimbjen në një disk”

Këngëtari anglez publikon  albumin “The Thrill of It All”, albumi i dytë pas suksesit të jashtëzakonshëm të  “In The Lonely Hour”.

Duke u bërë një nga artistët më të famshëm dhe më të shitur në botë dhe duke dalë me jetën e bërë copash. Kjo është ajo që ndodhi me Sam Smith pas albumit të tij të parë. Të gjitha të këqijat që pasuan përfunduan në këngët e albumit “The Thrill of It All”, i cilI del të premten, më 3 nëntor. “Ky album për mua është shumë më i errët, duke reflektuar një periudhë të jetës sime që nuk më pëlqen,” thotë ai. “Por ai ishte kurues, muzika është gjithmonë.”

Dëshironte të ngjitej në krye të botës dhe e bëri. Por me shpenzime të mëdha për stabilitetin  emocional dhe për jetën private. Sot, megjithatë, Sam Smith është padyshim një person më i qetë dhe i ndryshëm. Aq shumë që pas 12 milionë kopjeve të shitura dhe 4 Çmimeve Grammy të fituara, është e mundur të bësh një album jo vetëm për të kënaqur shijet, ku përpjekjet e arritshme ia lënë vendin pianos dhe shpirti shkon krah për krah me një seri kompozimesh, ku vuajtja ndonjëherë është e dukshme.

“Gjithmonë kam dashur të bëhem i famshëm”, thotë ai, “kam qenë i uritur për sukses, kam ëndërruar gjithmonë për të organizuar shfaqje të mëdha, të xhiroj botën … Kjo është historia se si reagova ndaj të famshmes dhe se si erdhi fundi i marrëdhënies sime sentimentale. Siç tha dikur Lady Gaga, suksesi nuk ju ndryshon, por bota rreth jush. Unë jam djali i të gjitha kohërave, por për mua gjithçka ka shkuar keq “.

Dhe albumi i ri është në fakt historia se si kjo ka ndodhur. “Gjithë muzika ime po zhytet në pjesën më të thellë dhe më të brishtë të qenies sime,” shpjegon i. “Për mua, çdo herë që shkoj në studio është si një lloj terapie, errësira dhe melankolia janë ndjesitë që ndriçojnë kreativitetin tim. Edhe muzika që dëgjoj, apo filmat që unë shikoj më nxisin histori tragjike”.

Deri në pikën që një këngë si “Too Good At Goodbyes”, i pari, i vetëm, i aftë për të mbledhur menjëherë 40 milionë shikime, u desh pak kohë për të lindur. Për shkak se ndjeshmëria që këputja sentimentale kishte sjellë me vete kishte sjellë edhe një lloj bllokimi krijues. “Unë mendoj se dhimbja është disponimi më i frytshëm në art,” thotë ai.

Ndër këngët më të rëndësishme në album është “Ai” (Him), e cila tregon historinë e një largimi me krenari, por edhe me një ndjenjë të caktuar të fajit përballë një babai që priste tjetër nga djali i tij. “Tani ndihem shumë më rehat si një person homoseksual”, thotë Smith. “Unë kam qenë gjithmonë i hapur, që 10 vjet kam dalë jashtë dhe nga 16-18 vjeç vishesha dhe grimohesha si grua, por në 5 vitet e fundit jam rritur si një homoseksual, ndihem pjesë e një komuniteti dhe dua ta shpreh atë tek publiku “.

Në maj, Sam Smith do të debutojë live në Itali. Në vitin 2015 turneu i planifikuar u hodh në erë për shkak të një problemi serioz me kordat vokale, të cilat kërkonin kirurgji dhe jo vetëm. Zëri i Sam, gjithmonë të shtyn në kufij, është vazhdimisht në rrezik dhe për këtë arsye, duke e ruajtur atë, ai i nënshtrohet një regjimi të rreptë diete dhe dorëheqjeve të ndryshme. “Unë nuk pi alkool pre tre muaj e gjysmë, unë nuk ha më djathë, marr antiacide çdo natë, nuk pi shumë kafe – gjithmonë për të mos kënduar me playback, si për fat të keq bëjnë edhe artistë të tjerë”.

Sam Smith do të jetë në Forumin Mediolanum në Assago (11 Maj) dhe Verona Arena (12 maj), datat për të cilat janë shitur më shumë se 7,000 bileta.
Të gjitha këto këngëtari i tha gjatë një interviste për Tgcom 24

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *