10 mrekullitë e botës që duhet të vizitojmë të paktën njëherë në jetë

Të hapen sytë falë UNESCO-s, që ka zgjedhur këto 10 super vende të botës pas një konkursi ndërkombëtar.

Kanë qenë dikur shtatë mrekullitë e botës së lashtë, veprat e jashtëzakonshme të artit, fama e të cilave ka kapërcyer mijëvjeçarë, përveçse kufijtë. Dhe ka pasur dikur edhe mrekulli të reja të botës, përkatësisht 7 mrekullitë e botës, zgjedhur në vitin 2000 përmes një referendumi në internet. Asnjë frikë, të gjitha këto vende të jashtëzakonshme arkeologjike janë ende atje, të gjitha pak a shumë të plota. UNESCO, megjithatë, në vitin 2016 vendosi për të ngritur 10 mrekullitë e saj të botës, që në njëfarë mënyre e kanë rishkruar historinë. Nuk ka të bëjë me piramidat, gjigandët, pallatet në male dhe muret e mëdha: Këto janë monumentet e botës që nuk ka prekur të njëjtën famë, por jo më pak interesante.

Mrekullitë e Botës së Lashtë – Së pari, përmbledhim shtyllat më të hershme. Sipas traditës klasike, ajo e thënë nga shkrimtarët e mëdhenj të Greqisë së lashtë dhe të Romës, shtatë mrekullitë e botës të njohura ishin:  Kolosi legjendar i Rodosit, Mauzoleum magjepsës i Halikarnasit, Fari i fuqishëm i Aleksandrisë, Tempulli mbresëlënës i Artemidës në Efes , Kopshtete e jashtëzakonshëm të varur të Babilonisë, Statuja e madhe e Zeusit në Olimpia dhe Piramida e madhe e Keopsit në Gizë, e vetmja që ka ardhur në ditët e sotme.

Mrekullitë e Botës Moderne – Në vitin 2000, gjatë Lojrave Olimpike në Sidnei, u nis një studim në web. Kërkuesit e parë duhet t’i përgjigjeshin pyetjes “Cilat janë shtatë mrekullitë e botës”, duke zgjedhur nga një listë prej 17 veprash arkitektonike. Ideja, e nisur nga zvicerani Bernard Werber, ishte një sukses i madh. Muri i Madh i Kinës, Krishti Shpagues që dominon pamjen e gjirit të Rio de Janeiro, Piramida meksikane e Chichen Itza, kalaja Inca e Machu Picchu në Peru, Taxh Mahali në Indi, qyteti i mrekullueshëm i Petrës në Jordani dhe Koloseu i Romës ishin zyrtarisht të shpallura mrekullitë e reja moderne.

Mrekullitë e Botës Natyrore – Në vitin 2011, atëherë, e njëjta organizatë (The NOWC) gjithashtu shpalli mrekullitë më të bukura të botës natyrore. Një konsultim i ri në web bëri të mundur për të përcaktuar shtatë mrekullitë natyrore të botës: Gjirin Ha Long në Vietnam, ishullin Jeju në Kore, Ujëvarat Iguazu në Amerikën e Jugut,  ishullin indonezian të Komodos, Table Mountain që dominon Kejptaun, tërë pylli i Amazonës dhe parku Kombëtar i lumit nëntokësor në Puerto Princesa në Filipine. Asgjë për të bërë për Vesuvius dhe Matterhorn, vetëm finalistë.

 

Mrekullitë e botës së UNESCO-s – UNESCO, megjithatë, vendosi se njoftimet dhe vendimet në lidhje me mrekullitë e botës së lashtë dhe moderne nuk mund të jetë prerogativë të një organizate private, megjithëse jofitimprurëse. Dhe kështu, duke kërkuar nëpër 1052 faqet e Trashëgimisë Botërore, ka zgjedhur mrekullitë e saj të botës moderne. Jo më shtatë, por dhjetë. Ja cilat janë mrekullitë e botës për të vizituar sipas UNESCO-s?

 

10) Vullkani Evermann

Ishulli i Socorros në Meksikë, strehon këtë gojë të madhe zjarri, me ndikim të jashtëzakonshëm.

9) Arti i gurtë i Zuojiang Huashan

Gdhendjet e bukura të popujve Louyoue gjatë rrjedhës së lumit Hua, në Kinë, janë ndër bukuritë më të rëndësishme botërore.

8) Qanat

Në mijëvjeçarin e parë p.es në Persi, në Iranin e sotëm, ishin realizuar kanalet e jashtëzakonshme të ujit që mund të sillnin ujë në shkretëtirë: sot ata konsiderohen çudi e tetë e botës.

7) Stecci

Varrezat monumentale nga kohët mesjetare janë të përhapura në të gjithë ish Jugosllavinë.

6) Qyteti i Nan Madol

Një numër kanalesh tërheqëse lidhin 99 ishujt e vegjël të Mikronezisë, të cilat së bashku formojnë një qytet unik, antik.

5) Shpellat e Gorham

Krateret në Irlandën e Veriut, ishin të banuara në kohët parahistorike dhe përmbajnë gjurmë të civilizimit të Neandertalit.

4) Filippi

Kryeqyteti i lashtë i mbretërisë maqedonase, u themelua nga babai i Aleksandrit, Filipi II, një shembull i jashtëzakonshëm i arkitekturës klasike.

3) Nalanda Mahavihara

Universiteti më i vjetër në Indi, i themeluar 200 vjet përpara Krishtit. Nuk është i përsosur, por sigurisht që ka një bukuri të madhe.

2) Dolmen të Antequera

Blloqe guri të lartë në zemër të Spanjës, qëndrojnë pranë dy maleve të bukura: El Torcal dhe Pena de los Enamorados.

1) Qyteti Ani

Mrekullia e parë e botës, sipas UNESCO-s, është ky qytet arkeologjik monumental turk, i ndërtuar në kohët mesjetare dhe pjesërisht i shkatërruar nga një tërmet i madh. Fakti që kongresi u zhvillua në Stamboll? Thjesht rastësi.

 

.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *