“Zara” bën drejtësi për punonjësit e shfrytëzuar, ja përgjigjja zyrtare e saj

E mbani mend lajmin e para disa ditëve, se si punonjës të papaguar protestuan duke lënë mesazhe në etiketat e veshjeve “Zara”?

Ky marifet i zgjuar funksionoi për bukuri, aq sa edhe revista “Elle” shkroi për punonjësit e shfrytëzuar në Stamboll, duke e shpërndarë lajmin në mënyrë globale.

Fillimisht “Zara” nuk lëshoi deklaratë mbi këtë ndodhi, por kompania “Bravo” që u mor me punësimin e punonjësve u mbyll brenda natës. Me të dalë lajmi, pronari i “Bravo”-s u zhduk pa lënë gjurmë.

Rezultate imazhesh për bravo tekstil

Inditex, kompania që ka nën pronësi “Zaran”-n, ka marrë përsipër të mbulojë pagat e padhëna të punonjësve, të cilat nuk janë marrë prej 3 muajsh.

Jo vetëm kaq: ata do të paguajnë edhe ditët pushim të papërdorura, pagat për shkurtim nga puna dhe dëmshpërblimet.

Më në fund, drejtësi për punonjësit!

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *