Montmartre, 10 kuriozitete për lagjen më magjike dhe (sexy) të Parisit 0 383

Lagjia e Montmartre në Paris është shumë e famshme, por ju zgjojmë kuriozitetet që ende nuk dini si përshembull çdo vit është festa e vjeljes së rrushit.

Montmartre në Paris është një nga zonat më të bukura dhe tërheqëse për motive të ndryshme: prezenca e i Sacré-Cœur të Montmartre, sheshi I famshëm i piktorëve të kohës, ku janë portrete të jashtëzakonshëm dhe të mrekullueshëm, duke parë që shijohet së lartmi.

Por mbi të gjitha, ky ajër ka frymëzuar artistët dhe atë pak prishje qetësie, që e bën një nga zonat më seksi të kryeqytetit francez.

Kryeqyteti francez është ndër zonat turistike më të vizituara në botë për shumë e shumë arsye, edhe pse në Paris gjërat që duhen parë janë me të vërtetë të shumta, por nëse dëshiron ndonjë motiv më tepër për të shkuar në zonën e Zemrës së Shenjtë, po të japim 10 kuriozitete mbi lagjen Montmartre që ndoshta nuk njihje.

Montmartre, 10 kuriozitete mbi lagjen pariziene më magjike në botë

  1. Vjelja e rrushit: në këtë lagje gjendet vreshti më i mirë i Parisit, ja përse që nga 1934 festohet vjelja e rrushit.

  1. Një geto jashtë Parisit: deri në ardhjen e Napoleonit III gjithë zona ishte dedikuar vetëm për kultivimin e vreshtave dhe ishte jashtë kufijve të Parisit. Pastaj një rrjedhë masive e njerëzve shkoi për të jetuar në kodër, mes tyre kishte edhe shumë artistë. Tradita e mbajtur në kohë, sepse në Montmartre histotia është plot emra të shquar si Picasso, Van Gogh dhe Modigliani.

  1. Një majë pariziene: pas Kullës që ngrihet në Montparnasse dhe Kulla Eiffel, zona e Bazilikës e Zemrës së Shenjtë është pika më e lartë e Parisit. Nga këtu përveç të tjerash shijohet një panoramë unike e qytetit, kështu që ngjisni të gjitha shkallët për të arritur dhe padyshim një përpjekje që do të shlyhet gjerësisht.

  1. Kabare: Në këtë zonë ndodhet lokali i famshëm Au Lapin Agile, i cili ishte një çerdhe e njohur për kabaristët. Termin e origjinës e kishte fillimisht Cabaret des Assassins, sepse tradita tregon që një natë një grup vrasësish ndërprenë dhe vranë djalin e pronarit.
  2. Montmarte, Paris, Place du Tertre: ky kombinim nënkupton vetëm një gjë. Sheshi i famshëm në mbarë botën për artistët, piktorët dhe skulptorët e tij, që daton në 1635. Nga fundi i shekullit të tetëmbëdhjetë deri në fillimin e konfliktit të parë botëror, frekuentohej nga një kulturë e tërë bohemiane.
  3. Burimi i besimit: në Montmartre ndodhet një burim i njohur që sipas legjendës mund të të bënte besimtare çdo grua. Atje shkonin bashkëshortë apo të fejuar që mendonin se gjysma e tyre më e ëmbël kishte një të dashur, ose që mund të kryenin ndonjë arratisje.
  4. Château des Brouillards: një prej mistereve të zonës. Ishte një mulli i vjetër, shpesh i mbështjellë me mjegull që frikësonte të gjithë ata që i kalonin pranë. Një avokat i Parlamentit të Parsit, njëfarë Legrand Ducampjean, u dashurua me me këtë vend. Bleu tokën prej 7000 metrash, dogji rrënojat efermës dhe mullirin dhe ndërtoi një shtëpi faraonike.

  1. Rue Foyatier: që nga viti 1867, dhe nga 1875 dedikuar skulptorit të famshëm francez Denis Foyatier, rue Foyatier është një lloj muzeu në qiell të hapur. E kufizuar në anën e saj lindore me teleferikun e Montmartre, është një shkallë e madhe që zhvillohet përgjatë 222 këmbë, të cilat janë të grupuara në nëntë sekte, secili prej njëzet e tre dhe njëzet e pesë hapa secila. Në këtë mënyrë, ju arrini Basilikën e Zemrës së Shenjtë pasi u përballët me 36 metra lartësi dhe një pjerrësi prej 35%. Duke ecur përgjatë kësaj shkalle të njohur, do të shoqëroheni nga ndërtesa në të cilat spikasin graffite dhe forma të tjera të artit.

  1. Lagjia Moulin Rouge: klubi i mirënjohur i natës që ka qenë prej kohësh një simbol i prishjes së qetësisë së qytetit përtej alpeve, i detyrohet emrit të tij për faktin se zona ishte e mbushur plot me mullinjtë e erës. Sot, natyrisht, ka vetëm një pjesë të vogël të saj.  
  2. Kush ka frikë nga shtrigat: tregohet që në rrethinat e Le Rocher de la Sorcière jetonte një shtrigë që terrorizonte të vegjlit që kalonin në ato anë. Fatmirësisht me kohën legjenda e humbi peshën dhe sot kjo zonë është një nga më të bukurat e Parisit.

 

 

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *