A e dini sa kalori djeg organizmi gjatë aktivitetit seksual? 0

Marrëdhënia seksuale nuk shërben thjesht për kënaqësi mes partnerëve, por sjell edhe plot përfitime për organizmin, për të cilat flitet shpesh nga ekspertët. Nga ana tjetër, aktiviteti seksual është aktivitet i mirëfilltë fizik, gjatë së cilit harxhohen kalori më shumë nga ç’e imagjinojmë. A e merrni me mend sa energji shpenzon trupi gjatë seksit?


Fillimisht, duhet theksuar se rezultati ndryshon nga meshkujt tek femrat. Djemtë harxhojnë 200 kalori në orë, që është ekuivalente me 60 minuta intensive në joga. Vajzat harxhojnë 138 kalori, që për fat të keq është rezultat shumë më i ulët se sa i meshkujve. Kaq energji harxhohen gjatë një shëtitje të gjatë në park. Eh, disi e padrejtë, por e vërtetë!


Edhe kjo e ka një shpjegim, pasi meshkujt janë më aktivë gjatë seksit, dhe jo vetëm. Djemtë janë disi më të prirur të djegin kalori nëpërmjet sporteve të vështira, e kjo nuk mund të ishte ndryshe…

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *