Çfarë të bëni për Vit të Ri?…Ja 5 ide për të pavendosurit 0

Jeni ende të pavendosur për atë që duhet bërë në ditën e Vitit të Ri? Ja pesë destinacione alternative, për çdo stil, shije, kohës në dispozicion dhe personalitetit.

Çfarë duhet të bëni në Vitin e Ri është një dilemë që fillon të zvarritet në mendje që nga fundi i verës, kur ju arkivoni festat, filloni një tjetër numërim.

Sa keq që ne gjithmonë  presim ditët e fundit për të vendosur.

Ja 5 ide pesë ide që mund të kënaqin shijet e secilit, meqë jemi në prag të fundvitit

Nga i ftohti në të ngrohtë, ka një destinacion perfekt për secilin prej jush.

venezia ponte canaleVenecia

Ka gjithmonë një arsye të mirë për të shkuar në Venecia dhe Viti i Ri është një justifikim i mirë për ta bërë këtë.

Veshur si për festë që nga 8 dhjetori, qyteti është një shkëlqim i madh dritash dhe dekorimesh, duke pritur festën e madhe të Vitit të Ri në Piazza San Marco, e cila për disa vite ka zgjedhur formatin “Dashuria”.

Pas një mbrëmjeje të koncerteve dhe shfaqjeve në sheshin e Venecias, festohet ardhja e Vitit të ri me puthjen kolektive të mesnatës, para se të ngrini dolli dhe të admironi shfaqjen e fishekzjarreve.

Çfarë të bëni: nëse nuk jeni për Vit të Ri në shesh, mund të zgjidhni një darkë në një nga restorantet e shumta, një festë në një hotel luksoz apo në koncertin në Gran Teatro La Fenice.

Përtej natës së Vitit të Ri, ju mund të ecni përgjatë “Strada Nuova”, e vetmja në qytet, përgjatë kanaleve, admironi pallatet dhe tërheqjet më të famshme, si Rialto, San Rocco dhe Frari.

Në mbrëmje është e mundur të vazhdoni të festoni duke ecur nëpër vendet tipike të Venecias, ku mund të shijoni të famshmit “cicheti” venecian. Absolutisht për të provuar historikun Vecio Fritolin.

Për ata që duan të shkojnë në Itali dhe që nuk heqin dorë nga romanca. Në përgjithësi është më mirë për çifte.

copenhagen natale

Kopenhagen

Një kryeqytet evropian është gjithnjë një domosdoshmëri në qoftë se keni pak ditë në dispozicion, madje edhe më mirë nëse janë të vogla dhe të mbledhura, por me një shpirt të madh.

Kopenhageni është pikërisht kështu dhe do t’ju pushtojë, sidomos në prag të Vitit të Ri.

Tradicionalisht, danezët në orën 18.00 mblidhen para TV për fjalimin e Mbretëreshës dhe pastaj fillojnë festimet.

Festat më të famshme në rrugë janë ato në sheshin e qytetit (Piazza del Municipio), ku njerëzit presin orën 12:00, Ura e Mbretëreshës Louise, e cila kalon përmes liqeneve Nørrebro dhe ku ju mund të admironi peizazhe të bukura dhe kopshtet Tivoli, me fishekzjarre.

Nëse keni zemë dhe mushkëri ju mund të zhyteni, si zakonisht, në ujërat e pishinës së hapur në Portin e Ishujve Brygge (Porto di Islands Brygge).

Festimet nuk përfundojnë në natën e 31 dhjetorit, por edhe të vazhdojë më 1 janar: ora 12 është mbajtur parada e Rojeve në uniformë të kuqe në Amalienborg Palace.

Çfarë duhet të bëni: në Kopenhagë, ndërtesat e fundit dhe thesaret e së kaluarës përzien në harmoni.

Qyteti është i ndërtuar me shtëpitë karakteristike me ngjyra, galeritë e artit, kanalet, parqet, sheshet dhe rrugë për të eksploruar në këmbë ose me biçikletë.

Përveç kësaj, qyteti është i famshëm për pritjen e disa prej restoranteve më të mira në Skandinavi dhe mijëra lokale për të jetuar jetën mondane.

Për kë ka pak kohë në dispozicion dhe dëshiron të zbulojë një qytet të ri.

oman cammelli deserto

Shkretëtira Omani

Nëse keni pak ditë, lejojini vetes një javë të zbuloni Sulltanatin, duke ecur nëpër qytetin e Sur dhe bukuritë natyrore, nga Ras Al Jinz, qendra shkencore e vëzhgimit të breshkave në Bimah, topografi karstike gjeologjike deri në Wadi Bani Khalid, me pishinat e saj natyrale.

Çfarë duhet të bëni? Ekskursion në shkretëtirë nuk duhet humbur, në hapësirën e Wahiba Sands për të parë perëndimin e diellit në dunat dhe të mirëprisni Vitin e ri nën qiellin e pafund dhe të ndritshëm.

Dhe pastaj, oazët e irkat Al Mawz i quajtur Qyteti i Ylberit; qyteti i Bahla, një qytet i famshëm për qeramikat e tij, me fortesën e vjetër dhe muret e tij 12 km, të përfshira në listën e UNESCO-s të monumenteve të trashëgimisë botërore.

Pa harruar pazarin, në Souk Nizwa.Për ata që duan të kalojnë një Vitin e Ri, larg nga kaosi.

dubai palme vela

Emiratet e Bashkuara Arabe

Nëse doni të qëndroni në botën arabe, por preferoni qytetin në shkretëtirë, Dubai është destinacioni për ju.

Çfarë të shihni: këtu do të jeni në gjendje të endeni në mes hoteleve ultra luksoze, qendrave tregtare të të gjitha llojeve, por edhe xhamive, arit dhe arkitekturave gjigante.

Mos e humbisni Luvrin e ri, me vepra nga bota arabe dhe perëndimore duke përfshirë Portretin e Monalizës së Leonardos. Nëse keni një ditë shtesë, planifikoni një ditë në Abu Dhabi.

Për ata që janë në kërkim të nxehtësisë dhe dëshiron të zbulojë kultura të tjera.

islanda aurora boreale

Islanda

Një udhëtim që duhet bërë së paku një herë në jetë, duke u veshur me guxim dhe një xhup të mirë.

Përjetoni emocionet e të qenit përpara një prej shfaqjeve më të bukura të natyrës.

Çfarë duhet të bëni? Qëllimi është të admironi agimin verior në Lagunën Blu, por Islanda është shumë më tepër.

Nga Reykjavik në Parkun Kombëtar të Þingvellir, nga vullkani Eyjafjallajökull deri në fshatin Hveragerði.

Për ata që duan të jenë në kontakt me natyrën, pavarësisht nga të ftohtit.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *