Tom Ford VS Marc Jacobs

Ata janë dy stilistë të rinj të botës së modës, të cilët kanë tentuar fort stilin e mashkullit metroseksual, edhe pse prirjet e tyre seksuale janë të deklaruara: Tom Ford dhe Marc Jacobs janë homoseksualë. Talenti dhe mosha e tyre, thuajse në të njëjtat nivele, i ka bërë të jenë dy personazhe që garojnë me njëri-tjetrin, qoftë me krijimet, por edhe me paraqitjen. Zbuloni disa nga faktet që nuk i dinit kurrë rreth tyre.

Emri: Tom Ford

Vendlindja: Teksas, 27 gusht 1961

Mosha: 56 vjeç

Profesioni: Stilist

Statusi: I martuar, ka një fëmijë

Të ardhurat: 300 milionë USD

Mania: Produktet kozmetike, të cilat i provon vetë, pastaj i prodhon për shitje

Reklamat: Stilisti zgjodhi të ishte vetë fytyra e parfumit Noir.

Të preferuarit: Stilisti i dashur i zonjës së Parë, Michel Obama, ndërsa refuzoi të vishte Melanie Trump. Klientët e preferuar: Beyoncé, Jennifer Lopez, Gwyneth Paltrow, Anne Hathaway, Daniel Craig, Tom Hanks, Johnny Depp, Julianne Moore, Hugh Jackman.

Çmimet: Ka fituar 4 herë çmimin CFDA (Council of Fashion Designers of America)

Fillimet: Punoi fillimisht për Chloe, më pas dizenjoi për Gucci dhe Yves Saint Laurent, e më pas hapi markën me emrin e tij. Brand-i Tom Ford ka një gamë të gjerë veshjesh, aksesorësh dhe produkte kozmetike.

Puna: Suksesi i tij ka vetëm një shpjegim: Punon pa ndërprerje gjatë gjithë ditës, me përjashtim të 3 ndërprerjeve të rregullta që i duhen për të shkuar në banjë.

Jeta private: Tom Ford ishte 25 vjeç kur takoi burrin e tij, Richard Buckley dhe pranoi të martohej me të pas një udhëtimi me ashensor. Të dy janë së bashku prej 25 vjetësh.

Tapeti i kuq: Nuk ka pranuar të veshë artistët në tapetin e kuq, sepse beson se ajo që shfaqet aty, nuk ka të bëjë me modën.

Filozofia: Ai është një perfeksionist. Mendon se moda nuk është nevojë, por dëshirë. “Klientët tanë nuk kanë nevojë për rrobat tona. Ne krijojmë atë që ata dëshirojnë”.

Emri: Marc Jacobs

Vendlindja: New York, 9 prill 1963

Mosha: 54 vjeç

Profesioni: Stilist

Statusi: Beqar

Të ardhurat: 180 milionë USD

Mania: Ka gjithsej 33 tatuazhenë trup, secili prej tyre ka një histori

Reklamat: Ai zgjodhi te jetë imazhi i parfumit të tij Bang Bang në vitin 2010.Të preferuarit: Veshjet e tij kanë qenë gjithmonë të diskutuara, sidomos për frymën e tye paksa kontroverse, së cilës i janë qasur disa emrat mes të cilëve: Miley Cyrus, Sofia Copola, Adriana Lima, Sienna Miller, Cher, Lady Gaga, Anna Wintour, Naomi Campbell.

Çmimet: Ka fituar 7 herë çmimin CFDA (Council of Fashion Designers of America)

Fillimet: Ka startuar karrierën si stilist pranë markës së njohur Louis Vuitton, ndërsa në vitin 1997 vendosi të hapte linjën e vet falë mbështetjes financiare të mikut të tij Robert Duffy, kryeredaktores së Vogue Anna Wintour dhe modeles Naomi Campbell.

Puna: Ai beson se në profesionin e tij gjithçka varet nga frymëzimi, ndaj edhe ulet të punojë kur ndihet i frymëzuar. “Nëse do të krijosh, gjej çastin kur muza vjen te ty”

Jeta Private: Nuk e ka fshehur asnjëherë jetën e tij private. Ka pasur lidhje të gjatë me aktorin e pornografissë Harry Louis dhe me opinionistin e modës Lorenzo Martone.

Tapeti i Kuq: Nëse do të ishte dikush që do të dilte i pari në tapetin e kuq me veshjen e tij, ai do të quhej Marc Jacobs. Ai veshi një fustan transparent në Met Gala 2012.

Filozofia: Veshjet nuk duhet të kenë dallim, ato duhet të jenë uniseks. Kam veshur një herë një fustan prej dantelle dhe kam menduar që këtë duhet të veshin edhe burrat.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *