Alarm, qumështi vendas me sunstancë kancerogjene 0 354

Ish-Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka dhënë alarmin se qumështi vendas është i kontakminuar me një substancë kancerogjene. Këto të dhëna sipas tij kanë dalë nga një studim i AEI-së, ndaj i ka këkruar shtetit që të monitorojë situatën dhe të zbardhë të vërtetën rreth kësaj çëshje e cila vë në rrezik shëndetin e qytetetarëve.

Më poshtë statusi i plotë që ish-ministri ka publikuar në faqen e tij të Facebook:

Ose një megaskandal, ose një supermashtrim!! Mbetet për t’u parë?! Para disa ditësh në një studim të AFI, gjysma e mostrave të qumështit vendas të analizuara dolën me aflatoksinë. Aflatoksina është substancë kancerogjene e fuqisë shumë të lartë, e pa zbërthyeshme dhe rezistente ndaj përpunimit termik. Prania e saj në qumësht dhe nënprodukte është rrezik shumë i madh për shëndetin e konsumatorit. Ministria e Bujqësisë duhet të bëjnë urgjent publike fermat apo subjektet prodhuese të ushqimeve të ndotura, të bllokojnë prodhimin dhe të tërheqin urgjent nga tregu produktet e përlyera. Sa më parë dhe menjëhere!!! Ndërkohë AFI të bëjë publike rezultatet e analizave, metodat e analizës dhe laboratorët e referencës që i kanë kryer ato. Nëse kjo nuk ndodh atëherë prokuroria të nisë hetimin e menjëhershëm dhe të përcaktojë përgjegjësite ose eventualisht mashtrimin siç ka ndodhur më parë në dëm të prodhuesve vendas, për të favorizuar importet.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *