Pas një nate emocionuese mes yjesh, shpallet lista e plotë e fituesve në ‘Golden Globes’! 0 516

Sa herë flasim për evente të të tilla përmasave, vëmendjen fillimsht e tërheqin yjet me paraitjet e tyre. Vetëm se këtë herë, ndryshe nga çdo vit tjetër, aktoret morën gjithë peshën e mundshme për të nxjerrë në pah atë çka u përfol aq shumë në 2017-tën: ngacmimet seksuale në Hollywood, dhe jo vetëm! Kështu, të bashkuara për të dhënë një mesazh të qartë dhe kurajo e shpresë për të tjera femra kudo në botë, disa nga emrat më të njohur të kinematografisë nuk morën shoqërues për parakalimin në tapetin e kuq, por preferuan që të shfaqeshin në sytë e publikur krahë kolegeve dhe mikeshave të tyre.Edhe fjalimet e mbajtura ga disa nga divat e ekranit përcillnin të njejtin qendrim, e kjo në fakt nuk ishte krejt e papritur. Ishte fillimisht Reese Witherspoon ajo që organizoi krijimin e disa karficave me kokë, që aktoret do t’i mbanin me vete gjatë zhvillimit të këtij eventi. Çështja e Harvey Weinstein solli shumë polemika në jetën publike të yjeve, e që nga ajo kohë ngacmimet seksuale janë shndërruar në një çështje vërtetë madhore. Tashmë, me ardhjen e shkurtit pritet që të njejtat mesazhe të vijnë edhe nga skena salla gjigante e ndarjes së çmimeve Oscar.

 

Por, përpos të gjitha këtyre mesazheve e shumëçka tjetër, në fund të fundit ‘Golden Globes’ mbetet evenimenti i ndarjes së çmimeve për kinematografinë. Kush triumfoi këtë vit? Më poshtë do të gjeni listën e plotë për secilën kategori:

Aktorja më e mirë për episode televizivë apo seriale

Nicole Kidman, ‘Big Little Lies’

Aktori më i mirë suportues në një film artistik (dramë)

Sam Rockëell, ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Aktorja më e mirë në serial televiziv (muzikal/komedi)

Rachel Brosnahan, ‘The Marvelous Mrs. Maisel’

Aktorja më e mirë në serial televiziv

Elisabeth Moss, ‘The Handmaid’s Tale’

Aktori më i mirë në serial televiziv

Sterling K. Brown, ‘This Is Us’

Seriali më i mirë (dramë)

‘The Handmaid’s Tale’

Aktori më i mirë suportues në episode televizive

Alexander Skarsgard, ‘Big Little Lies’

Kolona zanore më e mirë

Alexandre Desplat, ‘The Shape of Water’

Kënga më e mirë origjinale

This is me, ‘The Greatest Showman’

Aktori më i mirë (muzikal/komedi)

James Franco, ‘The Disaster Artist’

Aktorja më e mirë suportuese në role episodike apo film televiziv

Laura Dern, ‘Big Little Lies’

Filmi më i mirë i animuar

‘Coco’

Aktorja më e mirë suportuese në film artistik (dramë)

Allison Janney, ‘I, Tonya’

Skenari më i mirë

‘Three Billboard Outside Ebbing, Missouri’

Filmi më i mirë i huaj

‘In The Fade’

Aktori më i mirë në mini-seriale ose film televiziv

Eëan McGregor, ‘Fargo’

Seriali më i mirë televiziv (komedi)

‘The Marvelous Mrs. Maisel’

Aktori më i mirë në serial televiziv (muzikal/komedi)

Aziz Ansari, ‘Master of None’

Regjisori më i mirë

Guillermo del Toro, ‘The Shape of Water’

Aktorja më e mirë në film (komedi/muzikal)

Saoirse Ronan, ‘Lady Bird’

Filmi më i mirë (komedi/muzikal)

‘Lady Bird’

Aktori më i mirë (dramë)

Gary Oldman, ‘Darkest Hour’

Aktorja më e mirë (dramë)

Frances McDormand, ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Filmi më i mirë (dramë)

‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *