Tashmë janë paralajmëruar: 10 mijë euro gjobë për çdo prind që publion në web foto të fëmijëve të mitur   0 242

Prindërit janë paralajmëruar. Baballarët dhe nënat në Itali që duan të publikojnë fotografi të fëmijëve të tyre të mitur në Facebook, Twitter, Instagram dhe platforma të tjera sociale, jo vetëm që do të kenë detyrimin për të hequr imazhet, por gjithashtu do të duhet të paguajnë dhe një gjobë. Dhe çfarë gjobë! Plot 10 mijë euro.

Ky vendim o morë nga gjykata edhe shkak për këtë u bë rasti i një djali 16-vjeç, i cili kërkoi “mbrojtje” ndaj nënës së tij, për të postuar fotografi dhe për të komentuar mbi të.

Ky është një precedent unik në shtetin fqinj për mbrojtjen e të miturve, ndërsa nuk dimë ende nëse do të lindë nevoja e një mbrojtje të tillë të të miturve edhe në vendin tonë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *