Vaji i dafinës dhe vetitë e tij në shëndet 0

Besojeni apo jo, por vaji i dafinës është një nga vajrat I çili mund të bëjë mrekullira ppër forcimin dhe mbrojtjen e organizmit, pasi shërben si një pastrus i limfatik. Gjithashtu ky vaj shquhet në mjekësinë popullore edhe si një antibiotik i fuqishëm.

Vetitë e tij antibiotike bën të mundur  parandalimin e rritjes së mikrobeve, baktereve si dhe mykut në organizëm duke e mbrojtur atë nga infeksione të ndryshme. Vaji i dafinës shërben edhe si qetësues i  nervave dhe zbut shqetësiet nervore.

Ky vaj njihet gjithashtu edhe për efektet e tij kundër spazmave, ankthit, stresit, depresionit dhe zemërimit. Mjekësia popullore e cilëson si një vaj mrekulli bërës për sa i përket sistemit tretës të cilin e ruan nga infeksionet dhe nga aciditeti i tepër e ulçera.

Kohët e fundit vaji i dafinës është cilësuar si shumë efikas edhe për qetësimin e kollës dhe stabilizimin e temperaturës.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *