Një ëndërr surreale, koleksioni pranverë 2018 i Dior, thjesht mbreslënës 0 831

Nën drejtimin artistik të Maria Grazia Chiuri, Dior ka prezantuar koleksionin e tij pranverë 2018 Couture. Me sloganin: “Të gjithë duhet të jemi feminist”, shtëpia e modës është solidarizuar me ngjarjet e fundit të cilat kanë tronditur botën e Hoollywood-it. Projektuesi dërgoi disa mesazhe nëpërmjet disa frazave të shkruara në qafën e disa prej modeleve.Çdo thënie është marrë nga shkrimet e André Breton, themeluesi i lëvizjes surrealiste dhe autor i Manifestit surrealist.

“Fillimi nuk është çështje e të kuptuarit, por e dashurisë”

-“L’amour est toujours devijant devijuar. Aimes! “-” Dashuria është gjithmonë para teje. Dashuro!

“L’imaginaire est ce qui tend à devenir réel “-” Imagjinoni është ajo që ju dëshironi të bëhet realitet “.

Fjalët e Bretonit u përzien bukur me temën e përgjithshme të koleksionit, e cila u frymëzua nga puna surreale e Leonor Fini, me motive surreal dhe printime optike.

Më poshtë do t’ju sjellim pak nga koleksioni i Dior, i cili është thjesht i mrekullueshëm.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *