Ismail Kadare nominohet për çmimin e letërsisë EBRD 2018 0

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare është mes emrave të nominuar për të marrë çmimin e letërsisë EBRD 2018. Nga 12 autorë, juria e këtij cmimi ka zgjedhur që mes emrave të përzgjedhur të ishte edhe emri i shkrimtarit shqiptar.

Kadare e ka marrë këtë nominim për veprën e tij “Kamarja e turpit”, e cila është përkthyer edhe në anglisht nga John Hodgson dhe është botuar nga shtëpia boturse “Penguin”.

Nisma për dhënien e këtij çmimi ka filluar në 2017 nga Banka Europiane dhe sipas një deklarate të saj, ky çmim i cili ka një vlerë monetare prej 20 mijë euro, është një mundësi unike për të reflektuar kulturën dhe kreativietin e pothuajse 40 vende ku investon kjo bankë.

Për të mësuar nëse Kadare do ta fitojë këtë çmim apo jo do të na duhet të presim deri në 10 prill.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *