Për të gjithë ju që e humbët, raketa më e madhe në botë u lëshua në hapësirë 0

Sipërmarrësi amerikan Elton Musk ka lëshuar raketën e tij të re Falcon Hevy, nga qendra hapsionore Kennedy në Florida. Mjeti hapsinor është më i madhi i lëshuar në hapësirë deri në këto momente, ndërkohë që lëshimi i saj u bë pa asnjë problem.

Vet Mus është shprehur pas lëshimit të raketës se kjo ishte një sfidë e madhe dhe mundësitë për një lëshim të suksesshëm ishin 50-50. “Kam patur në kokë imazhin e një shpërthimi gjigand, por fatmirësisht kjo gjë nuk ndodhi” u shpreh musk pak minuta pas lëshimit të raketës.

Falcon Heavy ka një performancë sa dyfishi i raketës Delta 4 Heavy, e cila ishte e njohur si raketa më e fuqishme në botë, por ka një të tretën e kostos së saj.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *