Moda, gruaja midis lëkurës, ëndrrës amerikane dhe romancës

Shfaqjet e modës së Milano Moda Donna me koleksionet vjeshtë / dimër 2018-2019, kanë midis protagonistëve të ditës së tretë sfilatat  e Tod’s, Blumarine dhe Marras. Në plan të parë, një grua vendimtare, por edhe një grua romantike, e mbushur me personalitet, qoftë ajo që propozon veten në versionin e saj më joshëse, ose që ajo vesh praktikën mjaft agresive të lëkurës së saj.

Blumarine propozon dritën dhe stilin sensual që ka karakterizuar gjithmonë markën, por e interpreton atë në një dritë të re, nën flamurin e një vetëdijeje të ndryshme dhe force të re. Në vend të kësaj, Tod’s e transformon gruan në një kozmopolit të globit që, kur ajo largohet, gjithashtu merr qenin e saj me të. I gjithë koleksioni sillet rreth idesë së një gruaje dhe udhëtarësh moderne për të cilët lëkura është një materialet aleat.

Marras, i cili ka bërë bashkë një burrë dhe një grua, propozon një koleksion që mishëron ëndrrën amerikane, të vendosur në kuvertën e një imagjinate transatlantike të së kaluarës, si një alegori për migrimin e kohës sonë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *