Një spiune e bukur, por e rrezikshme si Jennifer Lawrence! 0

Thrileri “Red Sparrow”, filmi i Francis Laërence, do të fillojë të shfaqet në kinema më 1 mars. Filmi flet për një organizatë, e cila përgatit spiunë rus, e në mesin e rekrutëve më të mirë ka edhe balerinën Domenika Egrova, e luajtur nga Jennifer Lawrence. Ajo është një “kurth mjalti”, një shprehje që përdoret në botën e spiunazhit, për të treguar agjentët që përdorin joshjen dhe seksin për të marrë informacion nga një objektiv.

Filmi është bazuar në romanin “Nome in codice: Diva” të shkruar nga Jason Matthews, një ish agjent i CIA-s për 33 vjet.

Historia e tij është e thjeshtë: Dominika Egorova është balerina e parë e Bolshoit, por një aksident e largon atë nga skena. Përkundër vetes, xhaxhai, një burrë i KGB-së, rekrutuesi: është trajnuar shumë në shkollën e “harabelës së kuqe”, një shërbimi inteligjence ruse ku ajo është e arsimuar për t’u bërë dashnore vdekjeprurëse dhe joshëse. Pastaj ajo u dërgua në Budapest, për të lidhur agjentin e CIA-s Nate Nash, i cili po mbron një grimë të rëndësishme në qeverinë ruse, Dominika nis një lojë komplekse të zbulesave, tradhtive dhe planeve të reja, vetëm për të rifituar lirinë e saj.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *