Kërkojini shefit që të keni patjetër lule në zyrë, 4 arsye pse është e domosdoshme 0 610

Ne të gjithë e dimë që një zyrë duket shumë e bukur kur mbi tavolinë ka lule, e cila kijon një atmosferë mirëpritëse. Por përveç, estetikës, lulet në ambientin e punës kryejnë edhe disa funskione të rëndësishme, duke nisur që nga përmirësimi i cilësisë së ajrit të brendshëm e deri tek rritja e produktivitetit.Më poshtë po ju listojmë 4 arsye pse duhet të keni patjetër lule në ambientin e punës.

Përmirësimi i cilësisë së ajrit të brendshëm

Përveç se sjellin një kontakt miqësor në hapësirën tuaj të punës, prania e luleve në zyrë mund të ndihmojë në pastrimin e ajrit dhe madje edhe në përmirësimin e shëndetit tuaj, sipas një studimi të NASA-s.

Redukton stresin

Një studim në Universitetin e Surrey në U.K, doli në përfundimin se punonjësit që në zyrë kishin lule, ishin më të qetë, të lumtur, më me pak stres, ndryshe nga ato që nuk mbanin lule në tryezë.

Rrit produktivitetin

Duke u kujdesur për lulet, jo vetëm që ju ndihmon të qetësoheni pas një pune të lodhshme, por gjithashtu ndihmon në rritjen e përqëndimit dhe produktivitetit- duke ju lejuar të përmbushni objektivin me më pak stres. Në një studim të botuar në “Journal of Horticulture Mjedisore”, hulumtuesit nga Universiteti Shtetëror i Uashingtonit raportuan se bimët e brendshme të gjalla ndihmuan punëtorët të plotësonin detyrat me më shumë fokus dhe efikasitet. Studimi u kërkoi punëtorëve të kryenin një detyrë të thjeshtë në një kompjuter në një dhomë me bimë dhe e krahasuan performancën e tyre me punëtorët që përfunduan të njëjtën detyrë në të njëjtën dhomë pa bimë. Gjetjet treguan se prodhimi u rrit me 12 % në praninë e bimëve. Përveç kësaj, njerëzit e testuar në dhomë me bimë raportojnë se ishin rreth 10% më të vëmendshëm gjatë detyrës sesa ato të testuara pa bimë.

E bën zyrën një ambient më të rehatshëm

Zona e rekomanduar e lagështisë për shëndetin dhe komoditetin e njeriut është midis 30 dhe 60 për qind, por shumë zyra nuk i plotësojnë këto shifra, veçanërisht në muajt e verës dhe dimrit. Lagështia e brendshme mund të çojë në lodhje të shtuar, siklet frymëmarrjeje. Studimi i Universitetit Shtetëror të Uashingtonit, që shpalosi përfitimet e bimëve për produktivitetin, sugjeron se një kontakt i gjelbër mund të ndihmojë në zgjidhjen e këtij problemi. Gjetjet tregojnë se kur bimët ishin shtuar në një dhomë, lagështia relative u rrit ndjeshëm, por jo tepër. Në një rast, lagështia relative pa bimë ishte mesatarisht 25%, dhe me bimë mesatarisht 30%- duke e çuar dhomën në një ambient ideal të rehatisë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *