Cilat janë ushtrimet që femrat duhet t’i shmangin në palestër që të mos u bëhet trupi “si djalë”? 0 693

Trendi i të pasurit një trup të hollë dhe të përshtatshëm çoi në krijimin e dhjetëra miteve në lidhje me dietën dhe stërvitjen.Në ditët e sotme, trajnerët personalë përdorin njohuritë e tyre të fiziologjisë dhe anatomisë njerëzore për të dalluar llojet më të mira të stërvitjeve për burrat dhe për gratë. Ushtrimet që i ndihmojnë burrat të duken të fuqishëm, muskuloz mund të kenë efekt krejtësisht të kundërt tek gratë kështu që është e rëndësishme të dini cilat ushtrime janë të mira për llojin e trupit tuaj.

Bright Side krijoi një “listë të zezë” të ushtrimeve që gratë duhet t’i shmangin nëse dëshirojnë të bëjnë një trup të bukur.

Përkulje me shtanga

Zëvendësoje me ushtrimin “vakum”

Shtriqjet anësore

Mund ta zëvendësoni me këtë lloj ushtrimi

Squats me pesha të rënda

Ushtrimi që duhet ta zëvendësoni është ky

Gira ose shtanga deri tek mjekra

Girat ose shtangat pa lëvizur kyçin e dorës

Të mbani shtangë dore përpara jush për një kohë të gjatë

Ky është ushtrimi me të cilin duhet ta zëvendësoni

Squats me pesha të rënda

Zëvendësojini ato me squats pa pesha të rënda

Duke tërhequr këmbët pranë njëra-tjetrës në makinë stërvitje

Zëvendësojini me këtë ushtrim

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *