10 gjërat që askush nuk t’i tregon rreth të paturit të një fëmije të dytë!

1. Do të harrosh se je shtatzënë deri në javën e 37.

A i mban mend të gjitha gjërat që ke bërë gjatë shtatzënisë së parë? Çantën e spitalit, rrobat e lezetshme për të porsalindurin, zbukurimet e dhomës së fëmijës, baby shower-i shumë i këndshëm plot me ëmbëlsira, apo edhe joga paralindjes? Këto gjëra i përkasin të shkuarës tani e dashur sepse me shtatzëninë e dytë do të duken të panevojshme. Do të jeni tepër e zënë duke pastruar rrëmujën e fëmijës së parë rreth e rrotull shtëpisë saqë do të harroni se jeni në pritje të një fëmije tjetër. Kur njerëzit ju pyesin mbi planin e lindjes, ju do të thoni: ”Nuk dua t’ia di për sa kohë të ha sufllaqe më pas”. Dhe është perfekte si përgjigjje.

2. Do të ndihesh më keq se herën e parë që ishe shtatzënë.

Sigurisht jeni më e madhe, sepse koha është mizore dhe pasi mendon’ se është qejf shtimi i dhimbjes së çuditshme të këmbëve përveç të tjerash. Ti ndërkohë je gjithnjë pas një fëmije tjetër të parit, duke e ushqyer, duke  i bërë banjo, duke u përkundur që ta zërë gjumi, apo duke rendur pas tij për ta kapur pasi ai nuk do të ndërrojë pelenat. Nuk ka kohë që ta shijoni shtatzëninë, pasi duhet të kujdeseni për fëmijën e parë, dhe shprehja që do thoni më shpesh gjatë shtatzënisë së dytë do të jetë: “ Zot  i madh, më dhemb aq shumë mezi sa më duket sikur do të ndahet në dy pjesë. Kur do mbarojë kjo shtatzëni!”3. Do të ndiheni fajtorë.

Një natë ndërsa do të jeni mes librash dhe ninullave të gjumit, papritur ndjeheni të shqetësuar se fëmija i dytë do të shkaterrojë  jetën e të parit në një farë mënyre, do të prishet ajo që ju keni krijuar me djalin apo vajzën e parë, se ju do të lini pas dore fëmijën e parë, se po shkatërroni jetën e mrekullueshme që tashmë ju dhe familja juaj keni

Alarm i rremë: Asgjë nga këto që mendoni nuk do të ndodhëçdo gjë do të jetë e mrekullueshme. Bebi numër 2 do t’i japë dritë dhe gëzim shtëpisë tuaj.(e teksa do jeni duke e përkëdhelur kur ta keni në dorë të voglin, do t’i pëshpërisni në vesh sa shumë e doni dhe do t’i kërkoni falje për çdo gjë të gabuar që keni menduar)

4. Do të harroni si të kujdeseni për një të porsalindur.

Jashtëshqitja e çuditshme ngjyrë mustardë, shpërthimet e pelenave, larja e të porsalindurve dhe ushqimi me gji. Nuk kakaluar shumë kohë por duken kaq të huaja si veprime. Edhe pse të tjerët kësaj here jua kursejnë këshillat pasi mendojnë se ju tashmë i dini të gjitha, e vërteta është se ju s’mbani mend asgjë! 

5. E njëjta gjë që ta shpifte dikur ta shpif përsëri.

Zgjimi në çdo orë. Përpjekja për të gjetur biberonin që bebi pëlqen (nga dreqin e dinë ndryshimin!!) ato muajt e tmerrshëm ku bebja rri zgjuar tërë natën si studentët që mësojnë për provime. Por kësaj here situata është edhe më dramatike.Nuk mund as të dremisësh në 10 të mëngjesit pasi fëmija i parë të ngul sytë dhe të kërkon ushqim dhe të shikojë kukulla në televizor.

6. Do të jesh 110 % më e qetë për çdo gjë.

Ke një javë që s’i ke bërë banjo bebit!  Dhe çfarë pastaj? Bebi ka kaluar 1 orë në karrocë pa batanije dhe pse koha ka qenë pak fresk Përderisa s’është zgjuar, do të thotë që nuk ka patur ftohtë. I ra biberoni në tokë? Një e fshirë me dorë, apo një e shpëlarë me ujin që ke në tavolinë është perfekte. (Ju kujtohet sterilizimi i çdo ene të bebes së parë? Epo me të dytin do jeni pak më tolerante) 

7. Prindërit e rinj do të të çmendin.

Nuk ka gjë më vuajtëse për një prind me dy fëmijë se një çift që është në pritje të fëmijës së parë. Sigurisht kjo ishe dhe ti vite më parë po tashmë  ka kaluar shumë kohë dhe kur e mendon tani, as ti nuk ishe interesante atë kohë. tani ndihesh e tmerruar kur kujton se më parë ke shkruar tre statuse të ndryshëm në Facebook për të pyetur mbi jastikun më të mirë. Të jesh një prind i kalitur të bën të mençur aq sa të dish se asgjë nuk ka rëndësi por nuk duhet t’ja thuash këtë atyre që bëhen prindër për herë të parë.

Gjithashtu do të urresh edhe prindërit me 1 fëmijë që ankohen se sa e vështirë dhe sa të lodhur janë nga pagjumësia e që mezi presin të flejë bebi që të flene dhe ata. (Kurse ti nëse të fle njëri bebe me siguri tjetri sapo zgjohet, kështu a nuk do të ishte mirë t’ja fusje një grusht shoqes që po lodhet vetëm me 1 fëmijë 😛

8. Fëmija i parë mund t’ju urrejë për pak kohë.

Është e pashmangshme që ju dhe fëmija i dytë të lidheni nga ushqyerja me gji ose biberon. Fëmija i madh mund të ndihet i lënë pas dore dhe të ngjitet më shumë pas bashkëshortit tuaj duke injoruar ekzistencën tuaj. Ai madje mund t’ju lëndojë por mos u shqetësoni si çdo gjë tjetër dhe kjo do të kalojë. Në këtë mënyrë ai manifeston mungesën tënde. 

9. Në asnjë mënyrë s’do të shkosh përsëri në orën e muzikës.

Personi tjetër që e urren klasën e muzikës idiote për fëmijë është  fëmija juaj. Pra kujt i intereson nëse njerëzit ju thonë se është e dobishme për trurin e tyre të vogël. Ti s’ke për ta bërë dy herë të njëjtin gabim. Është koha për Beyonce. Jo vetëm që kushton më lirë por është edhe më qejf për ty. Shkëlqe mami!

10. Fëmijët tuaj do të luajnë me njëri tjetrin kur të jenë më të rritur duke jua lehtësuar jetën.

E dini gjithë thonë se ekrani është dadoja e mirë? Epo gënjejnë. Fëmijët e tu janë dadoja e mirë për njëri-tjetrin. Do vijë një kohë ata do çohen njëjtën orë dhe  vend zgjojnë ty do zgjojnë njëritjetrin dhe do  luajnë sëbashku duke ju lejuar ju flini. Para se të çoheni e frikësuar duke pyetur veten se ç’u  me ta, qetësohuni. Çdo gjë ti ke bërë si prind është ndërtimi i këtij momenti magjik. Kjo është fitorja juaj! E meritoni.

Previous ArticleNext Article