Adoleshentja iraniane këndon këngën e Era Istrefit, rrezikon burgun! 0

Adoleshentja iraniane Maedeh Hojabri teksa ndodhej në shtëpinë e saj zgjodhi të publikonte një video në Instagram, duke kënduar këngën e saj të preferuar, pikërisht “Bon Bon” të këngëtares shqiptare Era Istrefi.

Kaq ka mjaftuar që ligjet e shtetit iranian të ‘ngrijnë” lumturinë e adoleshentes, duke e arrestuar atë, vetëm për videon e postuar.  Hojabri u arrestua vetëm sepse kërcente pa shami në kokë.

هر جای دنیا بگویی که دختران ۱۷ و ۱۸ ساله را بخاطر رقص، شادی و زیبایی‌شان به جرم اشاعه فحشا بازداشت و زندانی کردند و در مقابل متجاوزان به کودکان و … آزاد هستند، می‌خندند! چون برای‌شان باور پذیر نیست! بعد از بازداشت‌شان با اعمال فشار و روش‌های غیراخلاقی و غیرقانونی از این نوجوان‌ها و جوان‌ها اعتراف تلوزیونی می‌گیرند تا حرف‌ها و اشک‌هایشان برای دیگران مایه عبرت شوند! واقعا نمی‌دانند این عمل ناشایست افتخار‌ کردن ندارد و اگر کمی چشمانشان را باز کنند باید برای حال و روز خودشان اشک بریزند که هر روز سقوط انسان را رقم می‌زنند! این‌ها نسل ۷۰ و ۸۰ هستند نسلی که به زور نمی‌خواهند راهی بهشت شوند، نسلی که خسته از اجبار و سیاست و دین و دروغ و ریا و … هستند، نسلی که ساختارها و سنت‌های نادرست کنونی را مانعی برای زندگی خود می‌دانند. آنها خودشان می‌خواهند از بهشتی که می‌سازند لذت ببرند! از زندگی، از زیبایی، از شادی و آزادی لذت ببرند و شما آنقدر متحجرانه و کورکورانه به زندگی نگاه می‌کنید که هر مساله‌ای در نگاه شما به نام دین به بحران تبدیل می‌شود، و انگار نمی‌دانید که همان دین گفته است «در دین هیچ اجباری وجود ندارد» رقص، شادی و آزادی حق همه است، من همیشه از دیدن رقص این دختران و پسران لذت برده‌ام و امروز ناراحت و عصبانی‌ام! وضعیت ما از فاجعه گذشته و تبدیل شده به طنز تلخی که نمی‌دانی پسش باید بخندی یا گریه کنی! بیش از این انسان را به سخره نگیرید و اخلاق و قانون را به ابتذال نکشانید؛ آنها نه فسادی به معنای‌ واقعی کلمه بپا کرده‌اند، نه متجاوز بوده‌اند، نه در اختلاس و نابودی کشور دست داشته‌اند، و نه دنبال نرمالیزاسیون‌سازی رانت‌خواری، جنایت، دروغ و دزدی هستند! آنها در یک کلام « می‌خواهند زندگی کنند، می‌خواهند شاد باشند، میخواهند در آزادی به رویاهایشان بال پرواز بدهند». بگذارید زندگی کنند، بگذارید زندگی کنیم، فرصت نفس کشیدن بدهید و به خودتان زمان بدهید فرصت دیدن و درک کردن بدهید تا بفهمید زندگی چیست! خودتان باشید و این رقص زیبا را بجای آنکه در پستوی افکارتان تحسین کنید در همین زندگی جاری تحسین کنید! #مائده_هژبری #شاداب #رقص #آزادی #شادی

A post shared by Hossein Ronaghi (@hosseinronaghi) on

Qeveria iraniane ka rregulla strikte, që ndalon kërcimin e vajzave dhe grave pa shami, apo me seksin e kundërt, përveç rastit kur ndodhen përpara anëtarëve të familjes së tyre.

Ndërkohë vajza të tjera në instagram kanë postuar videot e tyre duke kërcyer në internet, në mbështetje të adoleshentes që u arrestua.

Në mbështetje të vajzës së arrestuar përdorueset e rrjeteve sociale në Iran kanë publikuar video dhe mesazhe në mbështetje të balerinës adoleshente, duke përdorur hashtagun #dancing_isn’t_a_crime (kërcimi nuk është krim).

Previous ArticleNext Article