Të kesh trupin e ëndrrave,  me vezë! Kaq e thjeshtë! 0

E kishit menduar ndonjëherë se sekretin e trupit që ëndërroni, e keni në derën e frigoriferit? Po, duke konsumuar vezë shumë shpejt do të jeni krenare për format tuaja

Të ziera, të pjekura, të rrahura apo të skuqura veza enuk duhet të mungojë në pjatën tuaj çdo ditë.

Ndërsa shumë mund të mendojnë se mënyra më e mirë që të ndërtosh muskuj është konsumimi i proteinave pluhur në fakt konsumimi i 2 vezëve në mëngjes, drekë ose darkë është mënyra më e mirë për të patur një trup të mirë.

Autorja dhe dietologia e njohur, Sharon Natoli, shpjegon se përfshirja e konsumimit të vezëve si pjesë e dietës tuaj si një mënyrë për të ndihmuar trupin të marrë veten nga ushtrimet e lodhshme fizike.

Benefitet e konsumimit të 2 vezëve në ditë.

  1. Humbje në peshë
  2. Memorie më e mirë
  3. Lëkurë, flokë dhe thonj të shëndëtshëm.
  4. System më i fortë imunitar
  5. Muskuj më të mirë

Sipas një studimi të kryer kohët e fundit konsumimi i vezëve pas aktivitetit fizik ndihmon në zhvillimin e muskujve.

Kur vjen puna te sasia që duhet të konsumojmë, dietologia thotë se kolesteroli që gjendet në vezë nuk ‘është i dëmshëm’ për ju dhe konsumimi i 2 vezëve në ditë është i mjaftueshëm.

Burimi/ Dailymail

Previous ArticleNext Article