Finale e “çmendur”! Francë-Kroaci, pjesa e parë mbyllet 2-1 0

Është duke u zhvilluar në “Luzhniki Stadium” finalja e madhe e Botërorit Rusi 2018, ku Franca dhe Kroacia kërkojnë të bëjnë historinë.

Kroacia e nisi mjaft mirë këtë ndeshje, duke qenë ajo më kërkuese, duke dashur të befasoi që në fillim Francën. Në 10 minutat e para të ndeshje ishin pikërisht kroatët ata që me Perisic e Rakitic u shfaqën rrezikshëm në portën e mbrojtur nga Lloris.

Ishte pikërisht Mario Mandzukic heroi i Kroacisë ndaj Anglisë, por finalja ka nisur tmerrësisht keq për kroatin, i cili në minutën e 18 ka shënuar autogol. Ishte një goditje dënimi dhe krosimi i Griezmann është devijuar pak nga kroati dhe Subasic është mposhtur.

Kroatët kanë reaguar menjëherë dhe avantazhi i Francës nuk ka zgjatur më shumë se 10 minuta. Ivan Perisic ka rritur të barazojë shifrat në minutën e 28-të. Sulmuesi mori një top nga Vida në hyrje të zonës dhe me një goditje fantastike me të majtën realizoi golin e barazimit.

Previous ArticleNext Article