Disa shenja që tregojnë fillimin e një dashurie të sëmurë! 0

Nëse bie menjëherë në dashuri me një person, të cilin nuk e njeh dhe aq mirë, atëherë ka diçka që nuk shkon. Zakonisht ky është një tipar i njerëzve që nuk kanë dashuri të mjaftueshme për veten e tyre dhe ndjejnë nevojën për ta kërkuar atë te dikush tjetër. Ajo marrëdhënie bëhet paksa “mbytëse”, por fatmirësisht ka një rrugëdalje. Njerëzit emocionalisht të varur pas partnerit  ngrejnë atë në piedestal dhe e ndërtojnë gjithë jetën e tyre rreth partnerit. Ato përpiqen që ta kontrollojnë atë në të gjitha mënyrat, ose kërkojnë të bëjnë rolin e viktimës.

Psikoterapistja Darlene Lancer shprehet se dashuria e vërtetë dhe varësia emocionale janë dy gjëra të ndryshme dhë është e rëndësishme të dish të bësh diferencën. Bright Side na sjell disa shenja alarmuese që tregojnë fillimin e dashurisë së sëmurë.

Ju menjëherë mendoni se keni gjetur dashurinë e jetës

E idealizoni shumë partnerin tuaj

Lini pas dore miqtë për partnerin tuaj

Harroni hobit tuaj

Ju besoni pa rezerva mendimin e partnerit tuaj

Ju ndiheni jashtëzakonisht xheloz për  çdo gjë

Nuk mund ta përballoni kur partneri juaj nuk është pranë jush

I justifikoni sjelljet e pahijshme të partnerit tuaj

Nuk mundesh t’i thuash “jo”

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *