Yjet qё i kanё bёrё fёmijёt me nёna bartёse ( dhe a ёshtё e ligjshme kjo?)!!!

Fenomeni i nёnave bartёse e ka pushtuar ngadalё planetin, por ato qё e pёrdorin mё sё shumti kёtё metodё janё yjet. Ama, sa morale dhe e ligjshme ёshtё ajo? Mrekullia e shkencёs bёn qё fёmija yt tё lindё nga njё nёnё tjetёr me materialin tёnd gjenetik dhe pa i pёrjetuar personalisht vuajtet e  shtatzanisё e tё lindjes. Ai ka qenё shpёtimtar pёr shumё gra qё s`mund tё kenё fёmijё, por jo tё gjithё e bёjnё pёr kёtё arsye. Nё disa vende, pёrfshirё Francёn, Italinё, Gjermaninё apo Turqinё kjo si procedurё ёshtё e ndaluar me ligj. Por nё tё tjera jo, dhe mjaft kanё nisur tё pёrfitojnё prej saj. Ja disa yje qё e kanё pёrdorur:

E shoqja e Robbie Williams, Ayda Field- fёmijёn e tretё e solli nё jetё nё kёtё mёnyrё

Kim Kardashian bёri tё njёjtёn gjё, shuma e paguar: 45.000 dollarёEdhe Ellen Pompeo nga “ Anatomia e Greit“, fёmijёn e parё e lindi nё 2009-tёn, ndёrsa tё dytin nё 2014-tёn me njё nёnё bartёse, tё cilёn e cilёsoi njё njeri tё jashtёzakonshёm e tha se do t`i jetё mirёnjohёse gjithё jetёn.

Lucy Liu – aktorja e “Engjёjve tё Charlie-t“ u bё nёnё nё moshёn 46 vjecare, pa lindur kurrё vetё.

Nicole Kidman vetёm njёrёn prej vajzave me Keith Urban e ka lindur vetё, tjetra ka ardhur nё jetё mё kёtё metodёn e shumёdiskutuar

Sarah Jessica Parker djalin e lindi nё 2002-shin, por pavarёsisht pёrpjekjeve, paskёsaj nuk arriti tё bёnte dot njё fёmijё tjetёr, ndaj me ndihmёn e njё nёnё bartёse, u bё mё nё fund edhe nёnё e dy vajzave binjake.

Previous ArticleNext Article