Çmimet e modës në partneritet me Swarofskin zbulojnë të nominuarit e 2018-ës! 0

Çmimet e modës do të ndahen në 10 Dhjetor  në Royal Albert Hall në Londër ku mbi 2000 pjestarë të komunitetit kombëtarë të modës do të marrin pjesë dhe do të votojnë të nominuarit dhe fituesit e ceremonisë. Sot në Soho House, kryetarja e Këshillit Britanik të modës Stephanie Phair zbuloi të nominuarit e ceremonisë së këtij viti. “Do të doja të përgëzoja të gjithë të nominuarit e Fashion Awards 2018 në partneritet me Swarofski. Çdo njeri prej tyre ka merita për krijimtarinë e tyre dhe risitë e sjella. Mezi po pres të festojë me ta dhe pjesën tjetër të kësaj industrie në 10 Dhjetor në Royal Albert Hall,” tha Phair në një deklaratë.

Kategoritë kryesore- Brandi i vitit, stilisti i aksesorëve i vitit, stilisti i vitit dhe modeli i vitit- e kanë tejkaluar qëllimin e tyre përtej Modës Britanike duke përqafuar trended botërore. Kategoria ‘Brandi i vitit’ përfshin 2 marka Italiane, Prada dhe Gucci, një markë Amerikane, Off-White, një markë Franceze, Balenciaga dhe një Britanike, Burrberry. Kategoria e Modelit të vitit është po ashtu diverse me Amerikanet, Bella Hadid, Kaia Gerber dhe Winnie Harloë, Modeles Somali-Australiane Adut Akech dhe Britanikja Adowa Aboah.

Nadja Swaroski tha për këtë vit, “Prezantimi i talenteve më frymëzues dhe të përmbushur, e bën këtë listë prezantimin më të mirë të energjisë dhe diversitetit të industrisë në ditët e sotme. Jemi të emocionuar të zbulojmë Fituesit në ndarjen e çmimeve në Londër këtë Dhjetor, që do të mbledhë fonde shumë të rëndësishme për iniciativën e BFC.”

Lista e të nominuarve është si më poshtë:

Accessories Designer of the Year (Stilisti i aksesorëve të vitit)

Alessandro Michele for Gucci

Demna Gvasalia for Balenciaga

Jonathan Anderson for Loewe

Maria Grazia Chiuri for Dior

Miuccia Prada for Prada

Brand of the Year (Brandi i vitit)

Balenciaga

Burberry

Gucci

Off-White

Prada

British Designer of the Year Menswear (Stilisti i vitit i veshjeve për meshkuj)

Craig Green for Craig Green

Jonathan Anderson for JW Anderson

Kim Jones for Dior Homme

Martine Rose for Martine Rose

Riccardo Tisci for Burberry

British Designer of the Year Womenswear (Stilisti i vitit i veshjeve për femra)

Clare Waight Keller for Givenchy

Jonathan Anderson for JW Anderson

Roksanda Ilinčić for Roksanda

Simone Rocha for Simone Rocha

Victoria Beckham for Victoria Beckham

British Emerging Talent Menswear (Talenti i ri Britanik i veshjeve për meshkuj)

Ben Cottrell and Matthew Dainty for Cottweiler

Eden Loweth & Tom Barratt for Art School

Kiko Kostadinov for Kiko Kostadinov

Phoebe English for Phoebe English

Samuel Ross for A-Cold-Wall*

British Emerging Talent Womenswear (Talenti i ri i veshjeve për femra)

Matty Bovan for Matty Bovan

Natalia Alaverdian for A.W.A.K.E.

Rejina Pyo for Rejina Pyo

Richard Quinn for Richard Quinn

Sofia Prantera for Aries

Business Leader (Lideri i biznesit)

Jonathan Akeroyd for Versace

José Neves for Farfetch

Marco Bizzarri for Gucci

Marco Gobbetti for Burberry

Michael Burke for Louis Vuitton

Designer of the Year (Stilisti i vitit)

Alessandro Michele for Gucci

Clare Waight Keller for Givenchy

Kim Jones for Dior Homme

Pierpaolo Piccioli for Valentino

Virgil Abloh for Louis Vuitton

Model of the Year (Modeli i vitit)

Adut Akech

Adwoa Aboah

Bella Hadid

Kaia Gerber

Winnie Harlow

Urban Luxe 

Alyx

Palace

Marine Serre

Off-White

Supreme

Burimi/Harper’s Baazar

Previous ArticleNext Article