Lista e plotë e FITUESVE në Oscars!

Të dielën e 24 shkurtit u mbajt edicioni i 91-të i ndarjes së çmimeve Oscar. Në Dolby Theatre në Hollywood mes qindra emrash të njohur të filmit Hollywood-ian u organizua ceremonia madhështore e evenimentit më të rëndësishëm të filmit ndërkombëtar. “Green Book” arriti të triumfojë duke u shpallur filmi më i mirë.

Më poshtë gjeni listën e plotë të fituesve!

Filmi më i mirë: Green Book

Regjia më e mirë: Alfonso Cuaron (Roma)

Aktori më i mirë: Rami Malek

Aktorja më e mirë: Olivia Colman

Aktori më i mirë jo protagonist: Mahershala Ali

Aktorja më e mirë jo protagoniste: Regina King

Skenari më i mirë original: Green Book (Brian Hayes Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga)

Skenari më i mirë i përshtatur:  BlacKkKlansman (Spike Lee, David Rabinowits, Charlie Wachtel dhe Kevin Willmott)

Filmi më i mirë i animuar: SpiderMan: Into the Spider Verse

Dokumentari më i mirë: Free Solo

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj: Roma

Kinematografia më e mirë: Roma (Alfonso Cuaron)

Kostumografia më e mirë: Black Panther (Ruth E Carter)

Editimi më i mirë: Bohemian Rhapsody (John Ottman)

Kënga më e mirë origjinale: Shallow (A star is born)

Kolona zanore më e mirë: Black Panther (Ludwing Goransson)

 

Previous ArticleNext Article