Zbuloni veprën e artit që i përket shenjës tuaj të horoskopit!

 

Zbuloni cila kryevepër ju bën të ndiheni në harmoni me Yjet! Ky horoskop na cakton një vepër arti, një pikturë, një skulpturë, apo opera që rezonon më shumë me personalitetin tonë.

DASHI – Cila vepër arti do të ishte më e përshtatshme për ju sesa piktura “Mars” nga Diego Velázquez, artistit spanjoll të pranishëm në oborrin e mbretit Filip IV? Opera është realizuar në vitin 1640 dhe tani ju mund ta admironi në Museo del Prado në Madrid. Marsi, zot i luftës, është përshkruar me muskujt e tij në prova, përkrenare në kokë dhe forca të blinduara të braktisura në tokë. Shprehja e tij nuk duket të jetë ndër më të lavdishmet dhe më të qetat dhe ju keni nevojë për shumë pushim.

DEMI – Për të parë veprën e artit që i përshtatet më mirë shenjës tuaj, ju duhet të vizitoni Galerinë e Uffizi në Firence. Ju mund të gjeni “La Primavera” nga Sandro Botticelli. Kjo temperë në bord u krijua në gjysmën e dytë të shekullit të pesëmbëdhjetë dhe është një nga veprat më të famshme të Rilindjes italiane. Në qendër të pikturës ju mund të admironi Venusin, perëndeshën e dashurisë, përfaqësuese e denjë e shenjës suaj zodiakale. Jo rastësisht, pranvera është sezoni kur jeta ju ka mirëpritur në tokë.

BINJAKËT – Një nga pikturat më të mira që shpreh karakterin tuaj me ngjyrë, egoist definitivisht mund të jetë “Marilyn Monroe” nga Andy Warhol, një nga eksponentët kryesorë të Pop Art. Përbëhet nga dhjetë serigrafë në letër, në të cilën fytyra e aktores përshkruhet në përsëritjen e serialit, duke luajtur me ngjyra dhe hije kromatike që krijojnë një efekt shumë të veçantë dhe të gjallë. Pranoje: edhe ju do të dëshironi të mbushni muret e shtëpisë tuaj me shumë nga portretet tuaja të gjalla.

GAFORRJA – Në mesin e veprave të shumta të artit që festojnë feminitet (lidhur me shenjën tuaj hënë) nuk mund të jetë tjetër veçse piktura “Tre moshat e gruas” nga Gustav Klimt, piktor austriak dhe përfaqësues i denjë i shenjës suaj. Me siguri ju shpesh e keni parë të prerë figurën e një gruaje të vjetër, duke lënë vetëm vend për një grua të re që mban në krahët e saj një fëmijë. Ju mund të mendoni për këtë punë të mrekullueshme në Galerinë Kombëtare të Artit Modern në Romë.

LUANI – Midis veprave të artit më të rëndësishme për shenjën tuaj, nuk mund me siguri të humbasë një skulpturë që përfaqëson perëndinë e diellit. Kjo është “Apollo e Veii” kryevepër e madhe etruske bërë prej terrakote. Nga karakteristikat lineare dhe gjeometrike të fytyrës së Apollo shkëlqen si eleganca e saj dhe forca e saj e madhe, një karakteristikë që gjithashtu karakterizon personalitetin tuaj. Për të shijuar operën, ju mund të vizitoni Muzeun Etrusk Kombëtar të Villa Giulia në Romë.

VIRGJËRESHA – Për ju që jeni adhurues i madh i detajeve, është e nevojshme të gjesh një vepër arti që nuk lë hapësirë për kritika. Piktura që ju përshtatet është “La Gioconda”, e njohur edhe si Monna Lisa, nga Leonardo da Vinci. Buzëqeshja e padukshme e Mona Lisës është ende një mister për studiuesit e artit dhe historisë. Nga një artist i shkëlqyer, nuk mund të mos pritej një vepër e këtij lloji. Ju mund ta shijoni atë në Muzeun e Luvrit në Paris.

PESHORJA – Vepra e artit më në sintoni me shenjën tuaj të zodiakut është “Venusi i Milo”, një nga statujat më të njohura greke. Është një statujë mermeri që përzihet me stilet e ndryshme të artit klasik dhe përshkruan perëndeshën mbrojtëse të shenjës suaj. Statuja u gjet e prishur në ishullin grek të Milos. Pas restaurimeve të ndryshme, ajo u paraqit në Mbretin Louis XVIII dhe tani është shfaqur në muzeun e Luvrit në Paris. Ajo konsiderohet si një nga përfaqësimet më të rëndësishme të bukurisë femërore.

AKREPI – Në mesin e artistëve që ju përshtatet më shumë ju është sigurisht Antonio Canova dhe vepra që ju përshtatet më shumë është “Amore e Psyche”, skulpturë e famshme mermeri, tani në Muzeun e Luvrit në Paris. Canova u frymëzua nga romani i Lucio Apuleio në të cilin Dashuria dhe Psika jetojnë një histori të pasionuar dhe të thellë, por ngjallin zemërimin e Venusit (nëna e Dashurisë). Përveç kësaj, ju gjithmonë keni pëlqyer tregime dashurie të ndërlikuara.

SHIGJETARI – Një person kurioz si ju me siguri ka vizituar shumë muzeume dhe, në mesin e shumë artistëve të cilët mund t’ju bëjnë të lëvizni, nuk mund të jetë vetëm një Shigjetar: Kandinsky. Arti i tij ka diçka magjike që kap interesin tuaj pa e lodhur kurrë atë. Opera që ju përfaqëson më së miri “Composizione VIII”, e mbajtur tani në Muzeun Guggenheim në Nju Jork. Është një kombinim i formave gjeometrike që duan të komunikojnë me vëzhguesin diçka që nuk mund të shprehet me fjalë.

BRICJAPI – Një nga fjalët kyçe të lidhura ngushtë me Planetin e zodiakut tuaj, Saturni, është “koha”. Dhe kjo është arsyeja pse vepra e artit e përshtatshme për ju mund të jetë “The Soft Clocks” nga Salvator Dali (artist i madh spanjoll), i njohur gjithashtu si “Përhershmi i kujtesës” dhe mbajtur në Muzeun e Artit Modern në Nju Jork. Dalì donte të portretizonte idenë e kalimit të kohës, duke nxjerrë orët e shkrirjes.

UJORI – Një person i orientuar drejt së ardhmes si ju, mund të vlerësojë vetëm rrjedhën artistike të futurizmit. Vepra më e mirë e artit për shenjën tuaj të zodiakut mund të jetë “forma unike e vazhdimësisë në hapësirë” nga skulptori Umberto Boccioni. Artisti dëshiron të simbolizojë lëvizjen dhe rrjedhshmërinë. Ka disa shembuj të kësaj skulpture dhe gjithashtu përshkruhet në anën e pasme të monedhave euro prej 20 centësh të nxjerra në Itali, kështu që nëse dëshironi, ju gjithmonë mund të mbani me vete pak art.

PESHQIT – Mes rrymave të ndryshme artistike, ajo që është më në linjë me shenjën tuaj zodiakale është pa dyshim abstraksioni. Një nga eksponentët e tij më të mëdhenj, Paul Klee, ka krijuar pikturën “Magic Fish”, në të cilën janë përshkruar disa peshq shumë abstraktë dhe misteriozë. Klee gjithashtu i përkiste shenjës së ujit, duket se ka zbuluar marrëdhënien magjike midis formave, vendeve, ngjyrave të natyrës dhe mendjes. Është shumë interesante të heqësh dorë nga disa shfaqje të veprave të tij në mbarë botën!

 

Previous ArticleNext Article