A përhapet koronavirusi nga buka dhe ushqimet? Përgjigjet mjeku Pipero

Një ndër pyetjet që shqetëson më së shumti qytetarët në këto ditë pasi koronavirusi mbërriti në Shqipëri është nëse shpërndarja e tij mund të bëhet përmes produkteve të përditshmërisë siç janë buka apo ishqimet.

Një përgjigje për këtë e ka dhënë mjeku i njohir infeksionist Pëllumb Pipero, i ftuar mbrëmjen e së hënës në emisionin “Open” në Top Channel.

A mund të shpërndahet nga buka dhe ushqimet e tjera”- e pyeti drejtuesja e emisionit ekspertin Pipero, i cili u përgjigj

Jo, nuk ka studime që Covid-19 të përhapet nga ushqimet. Frutat dhe perimet duhet pastruar disa herë. Prandaj ju bëjmë thirrje që të qëndroni në shtëpi. Sa herë bëni një punë, lani duart me ujë dhe sapun’.

Previous ArticleNext Article