Disa shembuj Maska fytyre DIY me përbërës natyralë dhe për çdo lloj lëkure!

Përbërësit idealë të maskës tuaj të preferuar ndodhen pikërisht te kuzhina juaj! Kështu që iu drejtuam Cecilia Ëong, një facialist bazuar në N.Y.C si dhe themeluesja e sallonit jo-invaziv të lëkurës dhe linjës natyrale të skincare Cecilia Ëong Skincare, për të shkëmbyer receta të lehta maskash që mund të bëni duke përdorur përbërës të shëndetshëm. Pavarësisht nëse jeni të kujdesshëm në lidhje me atë që nuk shkon në lëkurën tuaj, ose thjesht keni nevojë për një maskë hidratuese, ekziston një opsion i bërë në shtëpi që mund ta përgatisni më shpejt sesa mëngjesi.

Maskë kundër plakjes
Manaferrat janë antioksiduese, kështu që ato ndihmojnë në luftimin e dëmtimit të radikalëve të lirë, të cilat mund të çojnë në shenja të plakjes.

Përbërësit
boronica të vogla të vogla
1 mjedër të vogël grusht
manaferra të vogla të vogla


Përgatitja
1. Shtypni të gjitha manaferrat së bashku derisa përzierja të ketë një përbërje të trashë.

2. Aplikoni përbërjen në lëkurë dhe lëreni për 15 minuta.

3. Shpëlajeni mirë me ujë të vakët.

Maska për lëkurë të thatë
Vitamina A (nga banania) dhe E (nga avokado) ndihmojnë në “ringjalljen” e lëkurës së copëtuar, ndërsa mjalti, vaji i ullirit dhe kosi shërbejnë si një bazë qetësuese dhe ushqyese.

Përbërësit
1/4 filxhan banane pure
Avokado 1/4 filxhan
1 lugë mjaltë
1 lugë vaj ulliri
2 lugë kos organik Grek


Përgatitja
1. Përziejini përbërësit së bashku derisa të kombinohen mirë.

2. Aplikoni në lëkurë dhe lëreni për 15 minuta.

3. Shpëlajeni mirë me ujë të vakët.

Maska për lëkurë të yndyrshme
Nenexhiku përmban acid salicilik që pastron poret, ndërsa vitamina C dhe acidi citrik në frutat ndihmojnë në shkëlqimin dhe hollimin e lëkurës. Vetëm kini kujdes: Mos e lini këtë përzierje të mbetet në lëkurë për shumë kohë. Agrumet e freskëta mund të jenë alergjike, kështu që provojeni më perpara në një në një pjesë të vogël të lëkurës pra se ta aplikoni të gjithën.

Përbërësit
2 lugë pure portokalli
Spërkatje e vogël e lëngut të limonit
3 gjethe të freskëta nenexhiku të grimcuara


Përgatitja
1. Përziejini përbërësit së bashku derisa të kombinohen mirë.

2. Lëreni përzierjen të pushojë për pesë minuta.

3. Aplikoni në lëkurë dhe lëreni deri në 10 minuta, në varësi të tolerancës suaj.

4. Shpëlajeni mirë me ujë të vakët.

Maskë “ndriçuese”
Xhenxhefili ndihmon për t’i dhënë lëkurës një ton të barabartë, ndërsa kanella dhe shafran i Indisë sjell një shkëlqim natyral.

Përbërësit
3/4 filxhan kos organik Grek
xhenxhefil
shafran
kanellë


Përgatitja
1. Përziejini përbërësit së bashku derisa të kombinohen mirë.

2. Aplikoni në lëkurë dhe lëreni për 15 minuta.

3. Shpëlajeni mirë me ujë të vakët.

Maskë detoksifikuese
Acidet hidroksi alfa natyrale në papaja natyrisht nxjerrin qelizat e vdekura të lëkurës dhe ndihmojnë në shpërndarjen e papastërtive thellë nga poret. Edhe një herë, agrumet e freskëta mund të jenë alergjike, prandaj sigurohuni që ta provoni këtë maskë fillimisht.

Përbërësit
1 lugë papaja
Spërkatje me lëng limoni


Përgatitja
1. Përziejini përbërësit së bashku derisa të kombinohen mirë.

2. Aplikoni në lëkurë dhe lëreni për 5-10 minuta, në varësi të tolerancës suaj.

3. Shpëlajeni mirë me ujë të vakët.

Maskë tonifikuese
Vitamina A në domate ndihmon edhe në zbardhjen e tonit, ndërsa sheqeri kaf e bën lëkurën tuaj të butë porsi lëkurë bebeje!

Përbërësit
2 lugë pure domate
3 lugë sheqer organik kafe
Spërkatje me lëng limoni

Përgatitja

1. Përziejini përbërësit së bashku derisa të kombinohen mirë.

2. Aplikoni në lëkurë dhe lëreni për pesë minuta.

3. Masazhoni butësisht lëkurën në një lëvizje rrethore.

4. Shpëlajeni mirë me ujë të vakët.

easy dinner ideas
Previous ArticleNext Article