Mërkuri në retrogradë: 4 shenjat që preken më shumë

Epo, pothuajse arritëm një muaj të plotë gjatë Vitit të Ri pa një retrogradë të Mërkurit – por këtë 2021 retrograda e Mërkurit fillon më 30 janar, duke shënuar prapavijën e parë planetare të vitit. Të gjithë do të ndiejnë efektet e këtij tranziti shpesh të bezdisshëm, por shenjat e zodiakut më të prekura nga retrograda Mërkurit e dimrit 2021 do të duan të marrin disa masa paraprake për të shmangur një periudhë totalisht shkatërruese.

Periudhat retrogradike të mërkurit (të cilat ndodhin çdo disa muaj dhe zgjasin për rreth tre javë) gjithmonë ngatërrojnë jetën tonë në sferat e të menduarit, kohës, teknologjisë dhe komunikimit – të cilat janë fushat që Mërkuri rregullon në astrologji. Kjo në veçanti po ndodh në Ujorin, shenjën e fiksuar të ajrit, e cila do të na ngadalësojë kur bëhet fjalë për teknologjinë, miqësitë dhe planet e ardhshme. Të gjitha shenjat e zodiakut do të duan të jenë të kujdesshëm kur bëhet fjalë për t’u marrë me perspektiva të shumëfishta, duke u mbështetur në teknologji për të bërë gjëra , ose caktimin e planeve paraprakisht, pasi do të jetë e lehtë të hasni pengesa, probleme ose komunikime të gabuara .

Ky kthim i Mërkurit gjithashtu ka disa ‘asa’ nën mëngë. Vjen në një linjë me diellin, hënën, Venusin dhe Jupiterin gjatë rrjedhës së tij të kthimit mbrapsh, duke bashkuar energjinë e tij me atë të këtyre planetëve dhe do të amplifikojë efektin. Dhe më 10 shkurt, Mërkuri krijon një aspekt zhgënjyes ne bashkimin me planetin ‘kokë nxehtë’ Mars (i cili është në shenjën tjetër fikse Demin) – i cili shkakton akoma më shumë tension retrograde dhe padurim për shenjat fikse të zodiakut.

Nëse jeni një nga shenjat fikse, jini në gatishmëri të lartë për drama, shpërqëndrime dhe marifete të tjera retrogradike të Mërkurit nga 30 janari deri më 20 shkurt. Këtu keni shenjat e zodiakut që retrograda e Mërkurit të dimrit 2021 do të prekë më së shumti.

Demi (Prill 20 – Maj 20)

Sigurohuni që të vendosni pikat mbi ‘I’ në punë për javët e ardhshme, Dem. Meqenëse kjo periudhë retrogradë e Mërkurit po godet sektorin e karrierës në skemën tuaj, kjo mund të sjellë disa pengesa dhe komunikime të gabuara në vendin e punës. Me Marsin ambicioz që sjell zjarr në shenjën tuaj gjatë gjithë këtij rrotullimi mbrapsh, ju do të ndjeni tensionin midis dëshirës për të ecur përpara në projekte dhe goditjes së pengesave të shkaktuara nga retrograda. Bëni gjërat ngadalë dhe shmangni fillimin e ndonjë përpjekje të re në punë ose biseda serioze për të ardhmen tuaj profesionale. Në vend të kësaj, qëndroni të zënë duke rishikuar projektet e vjetra (dhe sigurohuni që të kontrolloni dy herë punën tuaj përpara se të shtypni send).

Luani (Korrik 23 – Gusht 22)

Kujdes, Luan, sepse kjo periudhë retrogradike e Merkurit po vjen për jetën tënde të dashurisë. Me prapavijën që zhvillohet në sektorin e partneriteteve të grafikut tuaj, ju mund të zbuloni se plagët e vjetra midis jush dhe një të dashuri (ose një ish!) mund të dalin përsëri në sipërfaqe. Komunikimet e gabuara janë gjithashtu të mundshme, prandaj përpiquni të mos i merrni fjalët shumë personalisht dhe të jeni të zhytur në mendime për mënyrën se si shpreheni përmes tekstit, pasi është më lehtë të nxirrni gjërat nga konteksti gjatë këtij tranziti. Sado stresuese të jetë, kjo përmbysje e nxitur nga retrograda në marrëdhëniet tuaja të ngushta është në të vërtetë një gjë e mirë – pasi mund t’ju ndihmojë të gjeni një ekuilibër më të mirë me partnerin tuaj dhe të sqaroni çështjet që mund të kenë qenë të acaruara nën sipërfaqe.

Akrepi (Tetor 23 – Nentor 21)

Ky udhëtim retrograd ka të ngjarë të jetë një udhëtim emocional për ju, Akrep, pasi po kalon nëpër sektorin e shtëpisë dhe familjes së tabelës tuaj dhe sjell të gjitha llojet e kujtimeve nga e kaluara. Trazirat me anëtarët e familjes ose pasiguritë nga fëmijëria juaj mund të dalin  tani, prandaj jini të gatshëm të përballeni me ndjenjat që mund të vijnë së bashku me këtë. Eshtë gjithashtu e mundur që ju mund të duhet të merreni me disa mosmarrëveshje në jetën tuaj në shtëpi, prandaj përpiquni të mbani qetësinë nëse shfaqen grindje. Ajo që është më e rëndësishmja përmes këtij retrogradi është të kesh një hapësirë ​​të tërhiqesh dhe të ndihesh i ushqyer ndërsa merresh me emocionet e tua. Merrni ndihmë nga miqtë e besuar për mbështetje morale.

Ujori (Janar 20 – Shkurt 18)

Retrograda e mërkurit është duke e hedhur në erë shenjën tuaj këtë muaj, Ujor, së bashku me një grup veprimesh të tjera planetare – kështu që ju do të ndjeni efektet e tij në një mënyrë thellësisht personale dhe komplekse. Tani për tani, ju po vendosni shumë theks dhe përqendroheni në imazhin tuaj për veten, kështu që retrograda mund të shkaktoje pak krizë identiteti. Do të jetë e vështirë të shprehesh dhe të tregosh kush je në botë kur ke të bësh me trazira të brendshme, mjegull në tru dhe kriza të teknologjisë me bollëk. Gjëja më e mirë që mund të bësh është të ngadalësosh. Përdorni fuqinë tuaj të objektivitetit për të dalë jashtë stuhisë personale dhe mos harroni se të gjithë të tjerët gjithashtu po kalojnë retro-dramën si ju. Përdoreni këtë kohë për të parë zgjedhjet tuaja të fundit dhe për të korrigjuar kursin për t’u siguruar që po tregoni talentet tuaja në mënyrën e duhur duke ecur përpara.

Previous ArticleNext Article