Lista e plotë e fituesve të “Bafta TV Awards 2022”!

BAFTA TV Awards 2022 ishte një mbrëmje me shumë surpriza, pasi disa nga favoritët kryesorë humbën mundësinë për të rrëmbyer çmimet më të rëndësishme.

Pavarësisht se kryeson nominimet me 11, “It’s A Sin” fatkeqësisht humbi, duke mos marrë asnjë nga çmimet.

“In My Skin” fitoi çmimin si seriali “Dramatik më i mirë”, ndërsa “Time” fitoi në kategorinë e “Miniserialeve”.

Jodie Comer fitoi çmimin si “Aktorja më e mirë kryesore” për intepretimin në Help ndërsa Sean Bean për “Aktorin më të mirë kryesor” në “Time”.

Aktorja kryesore

Jodie Comer, Help – Channel 4 -FITUES
Denise Gough, Too Close – ITV
Emily Watson, Too Close – ITV
Kate Winslet, Mare of Easttown – Sky Atlantic
Lydia West, It’s A Sin – Channel 4
Niamh Algar, Deceit – Channel 4

Aktori kryesor

Sean Bean, Time – BBC One – FITUES
David Thewlis, Landscapers – Sky Atlantic
Hugh Quarshie, Stephen – ITV
Olly Alexander, It’s A Sin – Channel 4
Samuel Adewunmi, You Don’t Know Me – BBC One
Stephen Graham, Help – Channel 4

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Cathy Tyson, Help – Channel 4 – FITUES
Céline Buckens, Showtrial – BBC One
Emily Mortimer, The Pursuit of Love – BBC One
Jessica Plummer, The Girl Before – BBC One
Leah Harvey, Foundation – Apple TV+
Tahirah Sharif, The Tower – ITV

Aktori më i mirë në rol dytësor

Matthew Macfadyen, Succession – Sky Atlantic -FITUES
Callum Scott Howells, It’s A Sin – Channel 4
David Carlyle, It’s A Sin – Channel 4
Nonso Anozie, Sweet Tooth – Netflix
Omari Douglas, It’s A Sin – Channel 4
Stephen Graham, Time – BBC One

Performanca më e mirë femërore në një program komedie

Sophie Willan, Alma’s Not Normal – BBC Two – FITUES
Aimee Lou Wood, Sex Education – Netflix
Aisling Bea, This Way Up – Channel 4
Anjana Vasan, We Are Lady Parts – Channel 4
Natasia Demetriou, Stath Lets Flats – Channel 4
Rose Matafeo, Starstruck – BBC Three

Performanca më e mirë mashkullore në një program komedie

Jamie Demetriou, Stath Lets Flats – Channel 4 – FITUES 
Joe Gilgun, Brassic – Sky Max
Ncuti Gatwa, Sex Education – Netflix
Samson Kayo, Bloods – Sky One
Steve Coogan, This Time with Alan Partridge – BBC One
Tim Renkow, Jerk – BBC Three

Drama e vetme 

Together – BBC Two – FITUES
Death of England: Face to Face – Sky Arts
Help – Channel 4
I Am Victoria – Channel 4

Seriali Dramatik

In My Skin – BBC Three – FITUES
Manhunt: The Night Stalker – ITV
Unforgotten – ITV
Vigil – BBC One

Mini-series

Time – BBC One – FITUES
It’s A Sin – Channel 4
Landscapers – Sky Atlantic
Stephen – ITV

Ndërkombëtare

The Underground Railroad – Amazon Prime -FITUES
Call My Agent! – Netflix
Lupin – Netflix
Mare of Easttown – Sky Atlantic
Squid Game – Netflix
Succession – Sky Atlantic

Program argëtues

Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway – ITV – FITUES
An Audience With Adele – ITV
Life & Rhymes – Sky Arts
Strictly Come Dancing – BBC One

Komedi e shkruar

Motherland – BBC Two – FITUESI
Alma’s Jo Normal – BBC Two
Stath Lets Flats – Channel 4
We Are Lady Parts – Channel 4

Mbulimi i lajmeve

ITV News At Ten: Storming of the Capitol – ITV – FITUES
Channel 4 News: Black To Front – Channel 4
Good Morning Britain: Shamima Begum – ITV
Sky News: Afghanistan: Endgame – Sky News

Ngjarja e drejtpërdrejtë

The Earthshot Prize 2021 – BBC One – FITUES
The Brit Awards 2021 – ITV
The Royal British Legion Festival of Remembrance – BBC One
Springwatch 2021 – BBC Two

Sport

Abu Dhabi Grad Prix – Sky Sports – FITUES
The Grand National – ITV Racing
Tokyo 2020 Olympics – BBC
Euros 2020 – England v Denmark – ITV

easy dinner ideas
Previous ArticleNext Article