KreuCelebrity

Shqipëria kulifikohet për në finalen e Eurovizion!

Kënga “Ktheju Tokës” kënduar nga Jonida Maliqi ja ka arritur të fitojë pikēt për t’u kualifikuar për finalen e madhe të Eurosong!
Mbrëmbjen e së enjtes u mbajt nata e dytë gjysmë finale ku radhën e 14-të ishte përfaqësuesja e Shqipërisë Jonida Maliqi, e cila ke performancën dhe vokalin e saj ja doli të çojë Shqipërinë në finalen.

Mbrëmjen e 16 majit konkuruan 17 këngë, ku vetëm 10 prej tyre patën fatin të kalojnë në finalen e madhe e cila do të mbahet më18 maj. Ndërsa nga nata e parë gjysmëfinale nga 17 këngët konkuruese u kualifikuan në finale vetëm: Australia, Islanda, Qipro, Greqia, Bjellorusia, Serbia, Estonia, Republika Çeke, Republika e San Marinos dhe Sllovenia.

Këtë vit Eurosong mbahet në Tel Aviv, Izrael ndërsa finalja do të mbahet më 18 maj!

Bordo
Gusht - No.61

SHKARKO VERSIONIN PDF