10+ bizhuteri që çdo grua duhet të ketë

Ka bizhuteri që nuk dalin kurrë nga moda dhe që çdo grua duhet t’i ketë në kutinë e saj të bizhuterive. Disa janë bizhuteritë e thjeshta që mund të plotësojnë pamjen tuaj me një prekje drite, të tjerët, nga ana tjetër, janë të çmuara që kanë hyrë në imagjinatë si një simbol i mrekullisë.

Bleni ose kërkoni për një dhuratë dhe pastaj tregojini pa frikë, sepse këto bizhuteritë janë gjithmonë të mira, në çdo rast, si një fustan i zi i vogël.

Unaze Cocktail

Eshtë një xhevahir mjaft i rëndësishëm për madhësinë e tij, falë një guri të mrekullueshëm të montuar në një bazë masive. Ajo lindi në vitet 1920, për t’u bërë modë pas luftës. Unaza e koktejit është përgjigjja e “xhevahireve”, me një prekje ironike, për vitet e “Ndalimit”: ishte konsideruar si një zakon luksoz vullnetarisht që gratë mbanin në gishta për te spikatur në festa klandestine.

B.Zero1

Eshtë unaza e bandës Bulgari që ndërthur dy elemente dalluese, përpunimin tubogas (tipik i viteve 70) dhe logon e dyfishtë BVLGARI BVLGARI. Gjatë viteve, janë propozuar variante të ndryshme, duke luajtur me materiale, duke kaluar nga ari në diamante në qeramikë, të cilat i kanë dhënë unazës një dizajn modern dhe inovativ.

Bulgarians

Byzylyk Tennis

Te brendshmit e industrisë e dinë mirë se është një byzylyk fleksibël rivière, i përbërë nga një varg i prerë diamantesh të bardhë. Emri “tenis” lidhet me një anekdotë të kampionit Chris Evert: gjatë një ndeshje në US Open, në 1987, ai humbet byzylykun e tij fatsjellës në fushë dhe kështu kërkon të ndalojë ndeshja. Sportistes iu desh absolutisht të kërkonte “byzylykun e saj të tenisit”.

Fred

Byzylyk ikonik 

Një ose më shumë, të gjitha për tu koleksionuar në kyc. Gjatë viteve Shtepia më e rëndësishme ka propozuar modele të ndryshme që luajnë në dizajn. Eshtë historia e një gozhde të përdredhur (Juste un Clou nga Cartier) dhe një “T” e zgjatur dhe e stilizuar (Tiffany T1 nga Tiffany & Co.).

Cartier

Tiffany & Co.

Cameo

Sharmi i përjetshëm i mjeshtërisë së përpiktë. Varësja kameo zbukuron me hijeshi dhe elegancë jakat bon ton, rripat e copes dhe kadifet e rafinuara.

Amedeo Scognamiglio

Choker

Lady Diana e donte këtë gjerdan që i shkonte rreth qafës dhe e vishte kryesisht në raste më zyrtare. Nëse në vitet 80 ajo e dinte fatin falë ikonës mbretërore, në vitet që vijnë nuk është harruar kurrë: choker-i është një nga armët më të fuqishme të joshjes nëse mendojmë për botën e bizhuterive, një jakë e vogël që tërheq fytyra dhe dekolte.

Shay

Rrip Bizhuteri

Praktikja që bëhet gjithashtu e lezetshme, sepse përveç praktikës se rrethimit të belit, ajo bëhet një element dekor i veshjeve të rafinuara.

B-Low the Belt

Varese zinxhir

Sot mund të duket si një “klasik” i bizhuterive. Në realitet, bizhuterite e thurura trashë, me një model ose formë të guximshme, revolucionarizuan modën e viteve ’60. Thjesht mendoni për Pomellato i cili prezantoi gjerdanët zinxhir me një estetikë industriale, me një aspekt të fortë metalik-anësor. Avangarde dje, bashkëkohore sot.

Pomellato

Varese Sautoir

I hollë dhe shumë i gjatë, ky xhevahir lindi në vitet 1920 duke zbukuruar dekolte të thella ose në pjesën e pasme. Gjerdani sautoir është i domosdoshëm për veshjet e femrave, për shkak të diversitetit të tij: gjatë ditës vishet me xhaketa mëndafshi dhe bluza, ndërsa në mbrëmje është perfekte me veshjet lineare.

Karma el Khalil

Bizhuteri femerore (dhe feministe)

Subjekti është në fakt trupi i gruas, një trend që shpejt mësoi vetëdijen për të qenë emblema e një vizioni. Ne u referohemi bizhuterive të Paola Vilas që sollën vëmendjen për bukurinë natyrore të linjave femërore, një gjerdan trupor pozitiv.

Paola Vilas

Vathe rrethore

Eshtë një xhevahir që i përket kulturës popullore, i veshur nga këngëtare si Cher në vitet ’60 dhe nga Madonna në ’80. Per t’u pasur në kutinë e bizhuterive versionin mini ose midi, ari ose platin. Në jetën e përditshme ato janë perfekte.

Jennifer Fisher

Vathe te thjeshta

I vogël dhe diamant. Zgjedhja e prerjes është me të vërtetë e rëndësishme, sepse mund të rrisë shkëlqimin. Një xhevahir “passepartout” që me thjeshtësinë e tij mund të zgjidhë dilema të ndryshme për sa i përket kombinimeve.

Briony Raymond

Perla

Rrathë, vathë ose gjerdan. Ju mund të luani guximshem ose të kërkoni bizhuteri minimale, për të shmangur efektin “teze ose gjyshe”. Chanel i pëlqente perlat, edhe si një xhevahir te zbukuruar, sot ato mund t’i japin një pamje elegante një look-u paksa të rastësishem. Gjithashtu provoni scaramazze, nga prekja e freskët.

Sophie Bille Brahe

Karfica me temë kafshësh

Gjithkush mund të zgjedhë subjektin që i pëlqen ose përfaqëson, gjëja e rëndësishme është që ajo të jetë me cilesi të lartë, si kapset e Van Cleef & Arpels. Nëse mendoni se është një xhevahir i “vështirë”, në të vërtetë është shumë divers. Dhe, nëse doni të jeni po aq krijuese sa Diana Vreeland, gjithmonë mund të zbukuroni një rrip, duke i dhënë asaj një prekje disi origjinale.

 Van Cleef & Arpels

Vintage

Kutia e bizhuterive jo vetëm që është e tejmbushur me simbole të bukurisë dhe ndonjë shenjë dashurie, por mund të jetë një arkiv i vogël i aksesorëve për t’u vlerësuar kur pamja është bazike. Këtu një xhevahir i bukur i cilësisë së mirë bëhet arma fituese për t’i dhënë një kthesë veshjes së zakonshme të veshjes ose kostumit sartorial.

Vintage Chanel

Previous ArticleNext Article