“The Crown”,  seriali më i mirë: Lista e plotë e fituesve në ‘Golden Globes’!

Fituesit më të mëdhenj në ndarjen e çmimeve Golden Globes 2021, që u mbajt këtë të diel më 28 shkurt ishin ‘Nomadland’ dhe ‘Borat Subsequent Moviefilm’. Të dy filmat fituan çmime për fotografinë më mirë për kategorinë  e dramës; ndërsa ‘Borat Subiefent Moviefilm’ për zhanerin e komedisë. Ajo çfarë u cilësua si ngjarja  e mbrëmjes ishte trofeu që mori Chloe Zhao si regjisorja më e mirë duke u bërë gruaja e parë që merr një çmim të tillë, që prej vitit 1984 kur Barbara Streisand mori të njëjtin çmim për filmin ‘Yentl’.

Për çmimet televizive Schitt’s Creek”, “Queen’s Gambit” dhe “The Crown” dominuan në kategoritë e aktrimit dhe serialet më të mira. Seriali i njohur ‘The Crown’ që prej muajsh ndodhet në platformën Netflix u shpall seriali më i mirë i vitit.

Lista e plotë e çmimeve:

Filmi më i mirë- “Nomadland”

Aktorja më e mirë- Andra Day

Aktori më i mirë- Chadwick Boseman

Filmi më i mirë komedi/ musical- ‘Borat Subsequent Moviefilm’

Aktorja më e mirë në rol joprotagonist- Gillian Anderson (The Crown)

Seriali më i mirë- The Crown

Seriali më i mirë musical- Schitt Creek

Previous Article