Grace Kelly: 5 Sekretet e zbuluara (nga dokumentari)

Nga lamtumira tek familja, në braktisjen e trashëgimisë për t’u martuar me Princin Rainier. Këtu janë 5 sekretet e zbuluara nga dokumentari i ri i Grace Kelly

Grace Kelly ka braktisur familjen e saj.

Grace Kelly

Lindur në Filadelfia më 12 nëntor 1929, Grace Kelly u rrit në një familje shumë të pasur të udhëhequr nga babai i saj Jack, një biznesmen i pasur. Një burrë që nuk e pa pasionin e vajzës së tij për të aktruar seriozisht, madje arriti deri aty sa të ndalonte Grace të ndiqte një karrierë si aktore. Në moshën 18 vjeç, me një gjest krejt të pazakontë për kohën, Grace Kelly më pas la shtëpinë e babait të saj për të shkuar, pa asnjë mbështetje financiare, në Nju Jork, ku ndoqi një shkollë aktrimi duke mbështetur veten si modele. Nga lamtumira për familjen në braktisjen e trashëgimisë për t’u martuar me Princin Rainier. Këtu janë 5 sekretet e zbuluara nga dokumentari i ri Grace Kelly

Grace Kelly ishte agjentja e vetes.

Kur gjiganti i filmave MGM propozoi Grace Kelly të bashkohej me kasten e tyre, ishte ajo që negocioi kushtet me drejtuesin me një tip të zgjuar, vetëdije dhe autoritet të madh. Përveç nënshkrimit të një kontrate që sot ne mund ta përcaktojmë si një milionere, Grace pretendoi të ishte në gjendje të vazhdonte të jetonte në New York dhe të ndiqte karrierën e saj kinematografike.

Grace Kelly-it iu desh t’ia jepte të gjithë pasurinë e saj Principatës së Monakos.

In the Cathedral of Monaco, Grace Kelly stunned the world in a wedding dress design by Helen Rose, a gift from the MGM studios, which went on to inspire many bridal designs.
“The dress, created to complement the "fairy princess" beauty of the actress, features a bell-shaped skirt in ivory peau de soie supported by petticoats, and a high-necked bodice in Brussels lace, which was re-embroidered to render the seams invisible and then accented with seed pearls,” describes the Philadelphia Museum of Art where the dress is on display in Kelly’s native city. “Continuing the theme of pearl-embellished lace are the bride’s prayer book, shoes, headpiece, and circular silk net veil—designed so that Miss Kelly’s face could be seen—all of which is also on view.”

Siç thekson The Sun, Principata e Monakos, para ardhjes së Grace Kelly, nuk ishte “mbeshtjelle me atë ajër joshës” që sot e bën atë një nga vendet më trendi në planet. Ishte Grace që “ridizajnoi imazhin” e Principatës, duke e bërë atë destinacionin e ‘ajkes’ ndërkombëtare. Dhe ka edhe më shumë: sipas dokumentarit ‘Grace Kelly: The Missing Millions’, Grace ia dha tërë pasurinë Princit Rainier, një shifër prej rreth 40 milion paund që përbëhej nga të ardhurat e saj si aktore dhe trashëgimia e familjes. Në vdekjen dramatike të aktores, në fakt, pasuria e saj arriti në rreth 7400 paund dhe një shtepi në Irlandë.

Grace Kelly la karrierën e aktrimit për Ranieri.

Grace Kelly

Sipas dokumentarit, Grace Kelly do të kishte hequr dorë nga karriera e saj si aktore për të ndjekur dëshirat e Princit Rainier. Një terheqje e madhe që u bë pavarësisht ofertave të shumta dhe të mëtejshme që i erdhën nga Alfred Hitchcock i cili e kishte bërë atë muzën e tij. Në një klip të përfshirë në dokumentar, gjatë një interviste dhe kur u pyet nëse, pas martesës, ajo do të vazhdonte të aktronte, Kelly u përgjigj: “Ky vendim i takon Princit”.

Grace Kelly: lamtumirë milionere.

Lamtumira në botën e kinemasë nuk ishte vetëm çështje “afeksioni” por i kushtoi shumë Grace. Shumë Shumë. Sipas disa vlerësimeve, largimi i divës nga Hollywood-in ka ardhur vërtet në një kohë të rritjes maksimale personale dhe profesionale. Sipas disa vlerësimeve, bazuar edhe në atë që ishin marrëdhëniet e saj si me botën e kinemasë dhe me atë të modës, Grace Kelly mund ta kishte mbyllur karrierën e saj me një pasuri më të madhe se ajo e kolegeve të saj Audrey Hepburn dhe Doris Day të cilat mund të mbështeteshin te asetet multimilion dollareshe.

easy dinner ideas
Previous ArticleNext Article