12.5 C
Tirana
E diel, 26 Mars, 2023
spot_img

Ja çfarë ndodh me lëkurën tuaj nëse pini ujë të ngrohtë çdo ditë

Nuk ka dyshim se te qëndrosh i hidratuar është thelbësore për shëndetin, por shumica e njerëzve nuk e dinë që pirja e ujit të vakët mund të ofrojë disa përfitime ekskluzive për trupin dhe lëkurën. Në fakt, ekspertët mjekësorë thonë se uji është më i dobishëm kur e pini të ngrohtë, dhe temperatura perfekte është diku midis 120 ° F dhe 140 ° F. Duke marrë parasysh sa para shpenzojmë për trajtime të shtrenjta bukurie, nuk i japim merita të mjaftueshme diçkaje aq të thjeshtë sa pirja e ujit në mënyrën e duhur.

1. Pastron lëkurën.

What Can Happen to Your Skin If You Drink Warm Water Every Day

Uji i ngrohtë mund të ndihmojë në detoksifikimin e trupit tuaj. Për shkak se pirja e ujit të ngrohtë bën që temperatura e trupit të rritet, kjo ju bën të djersiteni. Nga ana tjetër, ju ndihmon të hiqni qafe toksinat dhe e bën më të lehtë për organet tuaja të tretjes eleminimin e papastertive. Pastrimi i trupit tuaj nga brenda trajton aknet nga jashte dhe e bën lëkurën të shëndetshme dhe me shkëlqim.

2. Parandalon plakjen e parakohshme.

What Can Happen to Your Skin If You Drink Warm Water Every Day
Përveçse ju japin shpërthime, toksinat mund të bëjnë që lëkura juaj të plaket më shpejt dhe të shkaktojë rrathë të errët dhe lekure të fryrë nën sy. Pirja e ujit të ngrohtë ndihmon në riparimin e qelizave të lëkurës që janë të dëmtuara nga radikalet e lira të dëmshme dhe e bën lëkurën tuaj të duket më e butë dhe e terhequr.

3. Mban larg kruajtjen e kokës.

What Can Happen to Your Skin If You Drink Warm Water Every Day

Uji i ngrohtë e mban kokën të hidratuar, që do të thotë se keni më pak të ngjarë të keni zbokth. Kur lëkura në kokën tuaj është e shëndetshme dhe e njome, ajo i mban flokët me shkëlqim, të fortë dhe të butë. Si një bonus, uji aktivizon fundet nervore në rrënjët e flokëve, gjë që nxit rritjen e flokëve te rinj.

4. Ndriçon lëkurën tuaj.

What Can Happen to Your Skin If You Drink Warm Water Every Day

Pirja e ujit të ngrohtë rregullisht ndihmon trupin për të ‘thyer’ depozitat e yndyrës, relakson muskujt dhe rrit qarkullimin e gjakut. Qarkullimi i rritur i gjakut rinon qelizat e lëkurës dhe i mban ato të ushqyera. Ai i siguron qelizave të lëkurës oksigjen dhe eliminon produktet e mbetjeve, duke ringjallur dhe rifreskuar lëkurën tuaj.

5. Ju ndihmon të përfitoni sa më shumë nga produktet e kujdesit për lëkurën.

What Can Happen to Your Skin If You Drink Warm Water Every Day

Pirja e ujit të ngrohtë është mënyra më e lehtë për të nxitur metabolizmin tuaj, i cili nga ana tjetër do të ndihmojë lëkurën të përfitojë nga të gjitha kremrat dhe trajtimet hidratuese që aplikoni në të. Për shkak se stomaku nuk ju lejon të merrni mjaftueshëm vitamina dhe lëndë ushqyese nga ushqimi, kjo mund ta pengoje lëkurën tuaj nga gjendja më e mirë dhe të përkeqësojë kushtet ekzistuese të lëkurës. Pasja e një gote me ujë të ngrohtë do ta mbajë stomakun tuaj të lumtur dhe do të ndihmojë lëkurën të marrë të gjitha lëndët ushqyese që i duhen për të qëndruar më e re për një kohë më të gjatë.

6. Hidraton lëkurën.

What Can Happen to Your Skin If You Drink Warm Water Every Day

Nuk ka rendesi se sa i shtrenjtë është kremi juaj hidratues, ai kurrë nuk mund ta mbajë lëkurën tuaj pa rrudha nëse nuk pini mjaftueshëm ujë. Diçka aq e thjeshtë sa pirja e ujit të ngrohtë çdo ditë mund të ndihmojë në barazimin e tonalitetit të lëkurës, zvogëlimin e fryrjes dhe forcimin e lëkurës.

7. Mbron lëkurën nga infeksionet.

What Can Happen to Your Skin If You Drink Warm Water Every Day

Të pish një gotë ujë të ngrohtë mbron veshkat dhe ndihmon në luftimin e inflamacionit. Kur organet tuaja janë të pastra, lëkura juaj është më pak e ndjeshme ndaj infeksioneve. Për rezultate më të mira, shtoni disa pika lëng limoni.

easy dinner ideas

te ngjashme

Te fundit