Ç’duhet të dini për markën luksoze Miu Miu!

Miu Miu u krijua në 1993 nga Miuccia Prada, vajza e familjes së shtëpisë së njohur të modës Prada.

Interesant është fakti që  ajo është trajnuar për t’u bërë ‘mime’ (aktore që interpreton pamzë, vetëm me gjestikulacione.  Këtë profesion ajo e ushtroi për pesë vjet dhe vetëm më vonë në 1978 i hyri në biznesin e familjes së saj për prodhimin e çantave prej lëkure luksoze.

Prezantuar nga Miuçia Prada në 1992, Miu Miu u frymëzua nga veshjet personale të Miuçia dhe u emërua pas pseudonimit të familjes së saj. Me një identitet të pavarur nga Prada, marka është rritur në një nga etiketat kryesore të modës së lartë në botë.

Dyqani ka butikë në të gjithë botën duke përfshirë Kinën, SHBA dhe Evropën dhe ka modele dhe aktore ndërkombëtare në Katie Holmes, Ginta Lapina, Zhous Xun, Lindsay Lohan, Kirsten Dunst dhe Hailee Steinfeld.

Miu Miu përqendrohet plotësisht në modelet e tyre unike femërore që shfaqin një ajër ironik.

Marka është ndarë nga Prada duke zhvendosur selinë e Miu Miu larg nga Prada në Milano. Ndryshe nga ata, Miu Miu ka organizuar shfaqje të modës në të gjithë botën në Milano, Neë York, Londër dhe përfundimisht duke u vendosur në Paris në 2006. Që atëherë Miu Miu ka marrë frymëzim nga asetet madhështore të qytetit, duke i përdorur ato si sfond të eksperimentimit të etiketave.

Grupi Prada ripozicionoi me sukses Miu Miu si një markë të shquar të modës së lartë e njohur për stilin e saj avangardë, provokues. Me veshje që shfaqin vëmendje të përpiktë në detaje dhe cilësi, modelet krijojnë një ndjenjë lirie në një stil klasik për etiketën luksoze italiane.

 

 

 

 

Previous ArticleNext Article