KreuStil Jetese

Këto receta do t’i bëjnë më të ëmbla Krishtlindjet tuaja

Festa e Krishtlindjes nuk ka kuptim pa ëmbëlsirat, ato janë mbretëresha e tryezës, ndaj edhe po ju propozojmë ato më tradicionalet, më të shijshmet që na joshin gjithmonë për t’u ulur pranë tryezës. Receta me fruta dhe me shumë ngjyra që do t’i japin gjallëri festave tuaja në familje.

Meringë me biskota me xhenxhefil

Përbërësit: 6 të verdha, 2 të bardha veze, 200 gr sheqer pluhur, 100 gr miell, 70 gr sheqer kaf, 50 gr gjalpë, 15 gr xhenxhefil të ëmbëlsuar, 10 gr fletë xhelatine. 0,5 lugë maja vanilje, 500 ml qumësht, 30 ml krem ​​i freskët, arrëmyshk.

Përgatitja: Përgatitni biskotat me xhenxhefil. Punojmë 100 gr miell me sheqer pluhur pjekjeje, 15 gr xhenxhefil të freskët të grirë, 50 gr gjalpë, 40 gr sheqer kaf dhe e lemë brumin të pushojë për 30 minuta. E hapim në formë pete, e presim në shumë shkopinj 1×10 cm dhe i lyejmë me pak qumësht. E vendosim për pjekje në 180°C për 15 minuta.
Përzieni 6 të verdhat e vezës me 150 g sheqer pluhur dhe pak arrëmyshk. Hidhni në të 500 ml qumësht të nxehtë dhe ziejini në banjomari për 10 minuta. Shtoni 10 gr fletë xhelatine të zbutur në ujë dhe shtrydhini duke e trazuar derisa të treten. Ftoheni në ujë dhe akull, shtoni 300 ml krem ​​pana të freskët dhe masën ndajeni në 6 gota rezistente ndaj nxehtësisë, e më pas vendosini në frigorifer.
Përpara se t’i shërbeni rrahim 2 të bardhat vezësh me 50 gr sheqer të grimcuar derisa të përftojmë një masë të fortë dhe e vendosim mbi krem. I kalojmë gotat për disa minuta në furrë në temperaturë 220°C derisa marenga të marrë ngjyrë të artë. Shërbejeni marengën me biskotat me xhenxhefil të përgatitur anash.

 

Tortë me fruta

Përbërësit: 550 gr rrush të thatë, 225 gr miell, 175 gr gjalpë, 160 gr fruta të ëmbëlsuara, 90 gr sheqer kaf, 90 gr sheqer pluhur, 50 gr pluhur bajame, 50 gr kajsi të thata, 50 gr arra, 3 vezë, 1 portokall, 1 limon, 0,5 lugë xhenxhefil, 0,5 lugë gjelle koriandër, 0,5 lugë arrëmyshk, 4 lugë gjelle uiski, 100 gr marzipan, qitro, kripë.

Përgatitja: Punojmë 175 gr gjalpë të butë me 90 gr sheqer pluhur dhe 90 gr sheqer kaf, shtojmë 1 vezë dhe 1 lugë miell, pastaj vezën e dytë dhe të tretën, sërish me pak miell. Shtoni miellin e mbetur, erëzat (gjysmë lugë çaji xhenxhefil, arrëmyshk dhe koriandër), lëngun dhe lëkurën e grirë të agrumeve, 50 gr bajame të grira dhe pak kripë.Në një enë shtoni 2 lugë gjelle uiski, 50 gr arra të grira, 50 gr kajsi të thata të prera në kubikë, fruta të sheqerosura (160 g qershi, lëkurë portokalli dhe lëvozhgë kedri) dhe 550 gr rrush të thatë të zbutur në ujë të ngrohtë. Masën e përziejmë dhe e hedhim në një tavë katrore jo ngjitëse, e mbulojmë me një letër furre dhe i pjekim në 160°C për 30 minuta.
Lagni tortën me uiskin e mbetur, lëreni të ftohet, mbështilleni me disa letra ushqimi dhe lëreni të pushojë për disa orë. Ëmbëlsirën mund ta mbani edhe 10 ditë duke e lagur herë pas here me pak liker. Para se ta shërbeni, dekorojeni tortën me fruta, pak krem ​​dhe më shumë qitro të ëmbëlsuar.

 

Tags:

Home bordo

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF