Të paktën 920 persona të vdekur nga tërmeti në Afganistan!

Një tërmet me magnitudë 6.1 goditi Afganistanin në zonën juglindore, duke vrarë të paktën 920 persona dhe duke plagosur më shumë se 600 të tjerë, tha një zyrtar afgan i ndërhyrjeve emergjente.

 

Në një konferencë shtypi, Mawlawi Sharafuddin Muslim, zëvendësministri për menaxhimin e fatkeqësive, tha se numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet.

Tërmeti goditi herët në mëngjesin e së mërkurës sipas orës lokale dhe epiqendra ishte pranë qytetit Khost, rreth 150 km në jug të Kabulit, njoftoi Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së.

Më herët, Abdul Wahid Rayan, drejtori i përgjithshëm i agjencisë së lajmeve Bakthar, tha se zonat e goditura nga tërmeti ishin në rajone malore, që do të thotë se po tentohej ndërhyrja me helikopterë.

easy dinner ideas
Previous ArticleNext Article