KreuBusull

Me kalori negative, a ka vërtet ushqime që dobësojnë?

A ka ushqime që heqin oreksin për një kohë  të gjatë? Nga bollëku i proteinave te ushqimet si çaji jeshil dhe specat djegës, ka disa aspekte që studiuesit po hetojnë.

Speci djegës

Një nga përbërësit që tërheq më shumë vëmendjen e tyre është kapsaicina, kimikati që i bën specat djegës të tillë. Siç raportohet në Physiology & Behavior, Mary-Jon Ludy, profesoreshë e asociuar e ushqimit dhe të ushqyerit në Universitetin Shtetëror të Boëling Green në Ohio dhe bashkëautore e studimit, ftoi 25 njerëz të hanin supë me domate gjashtë herë. Kur ajo përmbante 1 gram spec djegës, u vu re se pjesëmarrësit dogjën 10 kalori të tjera gjatë katër orëve e gjysmë. Gëlltitja e specave djegës zvogëloi marrjen e ushqimit dhe oreksin tek jo-konsumatorët e ushqimeve pikante.

Çaj dhe kafe

Një rishikim i 32 studimeve në Nutrients dhe një nga Biblioteka Cochrane zbuloi gjithashtu se specat djegës, si çaji jeshil, nuk ka në vetvete veti për të frenuar oreksin ose për të rritur ngopjen. “Përfitimet e çajit jeshil të demonstruara nga studimet shkencore të deritanishme fokusohen në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit të tipit 2, kancerit dhe dëmtimit njohës tek të moshuarit, jo në uljen e peshës”, vijon eksperti. Një tjetër ushqim që thuhet se ul urinë është kafeja. Siç raportohet nga BBC, Mattheë Schubert, një profesor asistent në departamentin e Kinesiologjisë në Universitetin Shtetëror të Kalifornisë, ka rishikuar hulumtimin e kryer deri më tani. Ai zbuloi se pirja e kafesë ul shpejtësinë e zbrazjes së stomakut, që është koha që i duhet një vakti për të kaluar nga stomaku në zorrën e hollë. Megjithatë, ai nuk gjeti asnjë provë se kjo pije mund të zvogëlojë oreksin. “Shpejtësia e zbrazjes së stomakut nuk ka asnjë lidhje me urinë, por e ka me efektin tretës të një kafeje të mirë në fund të një vakti të madh”, thekson eksperti Stefano Erzegovesi.

Fibrat

Një konsum i bollshëm i fibrave, deri më sot, është treguar se ngop më shumë, edhe nëse jo në një afat shumë të gjatë. Disa studime të popullsisë tregojnë se nëse njerëzit hanë më shumë fibra, shtimi i peshës ngadalësohet, por kjo ndodh vetëm kur konsumohen sasi vërtet të mëdha. “Ato sigurisht që ndihmojnë për të humbur peshë, por duhet të konsumohen në sasi të vendosur larg zakoneve perëndimore: jo 25 g fibra në ditë të rekomanduara nga udhëzimet ushqyese, por të paktën 40 g në ditë, sasi që janë të mundshme vetëm nëse ne. Ndiqni një dietë të pasur me drithëra, bishtajore, perime dhe fruta me lëkurën e tyre”, nënvizon specialistja. “Ka shumë mekanizma me anë të të cilave fibrat mund të ndihmojnë me oreksin dhe peshën: ato çojnë në përtypjen e ushqimit më gjatë dhe çojnë në një efekt më të mirë të mbushjes së stomakut, pra një ndjenjë më të madhe të ngopjes; ndihmojnë në ngadalësimin e përthithjes së sheqernave dhe uljen e kolesterolit dhe triglicerideve; janë ushqimi i preferuar i baktereve tona miqësore të zorrëve, të cilat rregullojnë në mënyrë indirekte por në mënyrë të konsiderueshme metabolizmin dhe dëshirat tona për ushqim”.

Proteina

“Miti i proteinave që dobësojnë është i lashtë, për të flitet që në vitin 1862, menjëherë pas bashkimit të Italisë – thotë Erzegovesi –. Por sipas tij, kjo bazohet në një keqkuptim të zakonshëm: “Nëse një lëndë ushqyese është e mirë për ju, unë ha më shumë prej saj dhe kjo më bën edhe më mirë”. Ka prova që një sasi e mjaftueshme e proteinave stimulon metabolizmin dhe ngopjen, por kjo nuk do të thotë se një sasi e tepërt e proteinave i stimulon ato më shumë. Në të vërtetë, ndodh e kundërta: një dietë pa karbohidrate dhe me tepricë të proteinave shtazore, me mungesë fibrash dhe ngarkesë substancash oksiduese, favorizon dëshirën e parezistueshme për karbohidrate në planin afatgjatë. Në botën e sotme perëndimore, problemi nuk është asnjëherë mungesa e proteinave, por teprica e saj”. Shkurt, ekziston vetëm një mënyrë për të bashkëpunuar me proceset evolucionare të trupit dhe trurit tonë të krijuar për të ruajtur energjinë dhe për të mbajtur peshën konstante: ndiqni një dietë të larmishme dhe të ekuilibruar me çdo lëndë ushqyese dhe pini ujin që ju nevojitet.

Tags:

Home

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF