5.5 C
Tirana
E premte, 31 Mars, 2023
spot_imgspot_img

Justin Bieber shet të drejtat e këngëve për 200 milionë dollarë!

Justin Bieber i ka shitur të drejtat për muzikën e tij Hipgnosis Songs Capital për 200 milionë dollarë. Firma tani zotëron aksionet e yllit të popit në disa nga hitet më të mëdha të viteve të fundit, duke përfshirë Baby and Sorry. Bieber, një nga artistët më të shitur të shekullit të 21-të, i bashkohet një grupi në rritje artistësh që kanë fituar para nga shitja e të drejtave të muzikës së tyre. Lëvizja do të thotë që Hipgnosis do të marrë një pagesë sa herë që një këngë që ata zotërojnë luhet në publik.

Kompania, një sipërmarrje prej 1 miliard dollarësh midis gjigantit financiar Blackstone dhe British Hipgnosis Song Management, fitoi të drejtat e autorit të publikimit të Bieber për katalogun e tij të pasëm prej 290 këngësh. Kjo përfshin të gjithë muzikën e tij të lëshuar para 31 dhjetorit 2021. Të drejtat e artistit të yllit për regjistrimet e tij kryesore u fituan gjithashtu në marrëveshje. Hipgnosis nuk ka bërë të ditur kushtet e marrëveshjes, por një burim i tha agjencisë së lajmeve AFP se kishte vlerë rreth 200 milionë dollarë.

Artistët po shesin gjithnjë e më shumë aksione në punën e tyre për fondet e muzikës, duke përfshirë Justin Timberlake dhe Shakira, të cilët gjithashtu kanë lidhur marrëveshje me Hipgnosis. Por trendi është më i zakonshëm tek artistët më të vjetër. Në dy vitet e fundit, legjendat e muzikës Bob Dylan dhe Bruce Springsteen i shitën të dy të drejtat e katalogut te Sony.

Springsteen mori një raport prej 500 milionë dollarësh për shitjen e veprës së jetës së tij. Hipgnosis Songs Fund po krijon një katalog të këngëve hit, dhe fton investitorët e mëdhenj institucionalë që të ndajnë të ardhurat. Fondi qarkulloi në bursën e Londrës në korrik 2018.

Njeriu që e themeloi atë, Merck Mercuriadis, tha më parë se këngët hit mund të jenë “më të vlefshme se ari ose nafta”. “Ndikimi i Justin Bieber në kulturën globale gjatë 14 viteve të fundit ka qenë vërtet i jashtëzakonshëm”,  tha ai, duke njoftuar marrëveshjen e fundit.

easy dinner ideas

te ngjashme

Te fundit