11.5 C
Tirana
E hënë, 20 Mars, 2023
spot_img

Vogue shpall “Dhomën e gjumit më të bukur në botë”!

“Vogue Living” tregoi disa dhjetëra shtëpi dhe kopshte të bukura, pronarët e të cilave janë nga bota e modës, muzikës dhe artit.  Në këtë zgjedhje të ideve më të bukura të dizajnereve, në vendin e parë në rubrikën e dedikuar dhomave të gjumit gjendet dhoma e Celerie Kemble. Kemble është dizajnere nga Nju-Jorku e cila ka diplomuar në Harvard, nënë e tre fëmijëve, autore e famshme ndërkombëtare dhe e famshme në botën e dizajnit, thote Telegrafi.

Vetëm një shikim në dhomën e saj të gjumit tregon përse ndodhet në zgjedhjen e “Vogue”-s prestigjioze. Krevati thjesht të joshe të shtrihesh në të,i mbuluar me çarçafë të tejdukshëm. Jastëkët dhe mbulesa në tone pasteli e bëjnë që e gjitha të duket edhe më i rehatshëm, ndërsa ngjyrat e murit dhe të tavanit – ngjyrë bezhë dhe gjelbër e hapur, ato kombinohen në mënyrë perfekte me shtratin.

Kemble kërkoi nëpër shumë oferta dhe më në fund gjeti një apartament me tre dhoma gjumi me tavane të larta, një pamje magjepsëse dhe një tarracë në çati. Problemi i vetëm? Ai ishte vërtet, një ambient i pakëndshëm, thotë ajo. Dhe keshtu ia nisi punes.

“Kur jeni duke bërë një hapësirë që i mungojnë detajet arkitekturore, truku është të përdorni ngjyrën dhe teksturën,” thote ajo. Dhoma e ndenjes është plot me detaje interesante, gjithçka i nënshtrohet rehatisë dhe një vend të veçantë ka një tavolinë të ulët kafeje.

Dhoma e ngrënies është specifike sepse ajo gjeti karriget me bastun prej palme kacavjerrëse dhe stendën e bimëve në një dyqan vintage.

Detaji qendror i kuzhinës është një llambë xhami. Ishte gjëja e parë që Selino bleu pas divorcit të saj.

Dhoma e gjumit është e zbukuruar me piktura dhe një vizatim interesant me lule në murin mbi krevat.

Ajo theu bardhësinë e mureve dhe të pllakave në banjë me një pikturë me ngjyra të ndezura dhe një llambë jeshile.

Interesant është fakti se Kemble kërkoi ndihmë nga e bija për dhomën e së bijës, duke i thënë se i duhej një ide për një projekt dhe kështu ia kishte fshehur se vajzës po i vinte ide për hapësirën ku do të qëndronte e vetme.

Dhe, e veçanta e gjithë këtij apartamenti është tarraca në çati me një pamje të mrekullueshme.

 

easy dinner ideas

te ngjashme

Te fundit