KreuStil Jetese

Fituesit e Oscars 2023: Lista e plotë

Fituesit e Oscars 2023: Lista e plotë

Çmimet e 95-ta të Akademisë u mbajtën të dielën mbrëma në Teatrin Dolby në Los Anxhelos. “Everything Everywhere All at Once”, filmi me fantastiko-shkencor nga Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert, përfshiu shumicën e kategorive kryesore, duke përfshirë filmin më të mirë dhe regjinë.

Michelle Yeoh, ylli i atij filmi, fitoi çmimin për aktoren më të mirë, duke u bërë aktorja e parë aziatike që e fiton atë nder. Çmimi tjetër kryesor i aktrimit shkoi për Brendan Fraser (“The Whale”), gjithashtu fitues për herë të parë.

Lista e fituesve:

Filmi më i mirë:

“Everything Everywhere All at Once”

Aktori më i mirë:

Brendan Fraser – “The Whale”

Aktorja më e mirë:

Michelle Yeoh – “Everything Everywhere All at Once”

Regjisori më i mirë:

Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert – “Everything Everywhere All at Once”

Aktorja më e mirë në rol dytësor:

Jamie Lee Curtis – “Everything Everywhere All at Once”Aktori më i mirë në rol dytësor:

Ke Huy Quan – “Everything Everywhere All at Once”

Skenari origjinal më i mirë:

“Everything Everywhere All at Once,” Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert

Skenari i përshtatur:

“Women Talking,” Sarah Polley

Dokumentari më i mirë:

“Navalny”

Dokumentari me metrazh të shkurtër:

“The Elephant Whisperers”

Filmi më i mirë ndërkombëtar

“All Quiet on the Western Front” 

Filmi më i mirë i animuar:

“Guillermo del Toro’s Pinocchio”

Filmi me metrazh të shkurtër:

“An Irish Goodbye”

Film me metrazh të shkurtër i animuar:

“The Boy, the Mole, the Fox and the Horse”

Kompozimi:

“All Quiet on the Western Front”

Kënga më e mirë:


“Naatu Naatu” nga “RRR”

Kostumografia:


“Black Panther: Wakanda Forever”

Produksioni:

“All Quiet on the Western Front”Kinematografia:

“All Quiet on the Western Front”

Grimi dhe flokët:

“The Whale”

Editimi:

Paul Rogers, “Everything Everywhere All at Once”

Efektet vizuale:

“Avatar: The Way of Water”

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF