KreuStil Jetese

Pse të gjithë thonë që Selena Gomez po bën histori?

Pse të gjithë thonë që Selena Gomez po bën histori?

Selena Gomez ka thyer rekordin në Instagram duke u bërë femra më e ndjekur në platformë me 400 milionë ndjekës. Ish-ylli i Disney-t e arriti këtë arritje më 17 mars, vetëm tre muaj pasi u kthye në Instagram. Ajo ka kaluar Kylie Jenner, e cila më parë mbante të njëjtin titull me 382 milionë ndjekës.Popullariteti i Gomez në Instagram nuk është i ri. Ajo ka qenë vazhdimisht një nga personazhet më të ndjekur në platformë prej vitesh. Megjithatë, rrugëtimi i saj me rrjetet sociale ka qenë i vështirë.

Në një intervistë të vitit 2021 me Vogue, këngëtarja zbuloi se e fshiu aplikacionin nga telefoni i saj në vitin 2019, pasi filloi të ndikonte në shëndetin e saj mendor. “Në një moment Instagrami u bë e gjithë bota ime dhe ishte vërtet e rrezikshme”, tha ajo për InStyle në vitin 2022.

Në postimin e saj të fundit, ylli i “Only Murders in the Building” ndau dy selfie pa grim me mbishkrimin “Violet Chemistry”, një referencë për këngën me të njëjtin emër në albumin e tetë në studio të Miley Cyrus, “Endless Summer”. Postimi i Gomez promovon idenë e dashurisë për veten dhe të qenit rehat.

Rritja e famës së Gomez në Instagram ka qenë mbresëlënëse, dhe arritja e saj e fundit rekord është duartrokitur nga fansat dhe ndjekësit. “Ajo është një frymëzim për miliona njerëz dhe kjo arritje thjesht e dëshmon këtë”, tha një fans në Twitter.

Ajo është femra më e ndjekur në IG, por jo personi më i ndjekur. Titulli i takon futbollistit Cristiano Ronaldo, i cili numëron 562 milionë ndjekës. Përvoja e Gomez me Instagram është një kujtesë e rreziqeve të mundshme të mediave sociale dhe rëndësisë së pushimit nga to kur është e nevojshme. “Pushimi nga mediat sociale ishte vendimi më i mirë që kam marrë ndonjëherë për shëndetin tim mendor”, shpjegoi Gomez.

“Urrejtja dhe krahasimet e panevojshme u larguan pasi e hodha telefonin. Do të kem momente kur ajo ndjenjë e çuditshme do të kthehet, por tani kam një marrëdhënie shumë më të mirë me veten”, tha ajo.

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF