16.5 C
Tirana
E mërkurë, 31 Maj, 2023
spot_imgspot_img

Veshjet e kurorëzimit të Mbretit Charles dhe bashkëshortes Mbretëreshë!

Kurorëzimi historik i Mbretit Charles dhe Mbretëreshës Camilla po afrohet me shpejtësi. Megjithëse ceremonia është e zhytur në traditë gati 1000-vjeçare, pallati zbuloi se monarku i ri planifikon të sjellë disa përditësime në ritualet shekullore për kurorëzimin e tij më 6 maj 2023. Kur bëhet fjalë për veshjet e tyre, Mbreti dhe bashkëshortja Mbretëreshë pritet gjithashtu të përziejnë elemente moderne dhe tradicionale.

Shumë nga kurorat, bizhuteritë dhe rrobat e veshura gjatë kurorëzimit datojnë qindra vjet më parë. Ashtu si monarkët para tij, mbreti Charles do të kurorëzohet me kurorën e Shën Eduardit, e rezervuar posaçërisht për ceremoninë e kurorëzimit. Ai gjithashtu do të prezantohet me disa pjesë nga bizhuteritë e Kurorës, të cilat të gjitha kanë kuptime të ndryshme të shenjta.

“Kurorëzimi do të pasqyrojë rolin e monarkut sot dhe do të shikojë drejt së ardhmes, duke qenë i rrënjosur në traditat dhe spektaklet e vjetra”, tha Buckingham Palace në një deklaratë.

Charles ka zgjedhur një veshje ushtarake për ngjarjen historike. Me këtë vendim, mbreti Charles III nuk do të mbajë çorape dhe pantallona. Uniforma e tij ushtarake do të jetë një rikthim i asaj të veshur nga gjyshi i tij, i cili gjithashtu shihej rregullisht me veshjen e tij ushtarake dhe jo me veshjen mbretërore.

Pallati Buckingham ka zbuluar veshjet që Mbreti Charles dhe Camilla do të veshin në ditën e kurorëzimit më 6 maj. Veshja e parë, “Robe of State”, për të mbërritur në Ëestminster Abbey dhe veshja e dytë, “Robe of Estate”, me qëndisje të personalizuara, për t’u kthyer në pallat.

Camilla do të veshë veshjen që është bërë fillimisht për Elizabeth II. Veshja e Camillas është projektuar dhe qëndisur me dorë nga Shkolla Mbretërore e Punimeve të Gjilpërave dhe është bërë nga rrobaqepësia Ede & Ravenscroft, më e vjetra në Londër, e themeluar në 1689. Dizajni është frymëzuar nga natyra dhe mjedisi dhe mban emblemat kombëtare të Mbretërisë së Bashkuar, si dhe një homazh për Mbretin.

easy dinner ideas

te ngjashme

Te fundit