KreuFashion

Si të lani flokët si parukiere – 6 ekspertë ndajnë këshillat e tyre

Si të lani flokët si parukiere – 6 ekspertë ndajnë

Nga sa herë duhet të lahemi me shampo deri tek arsyeja pse është koha të ndalojmë larjen me lëvizje rrethore, ja gjithçka që bëjnë ekspertët e flokëve…

Këtu është një pyetje që e kemi menduar shpesh: pse flokët tanë ndihen kaq më të pastër dhe më të shëndetshëm pas një vizite në parukeri? Jemi të bindur se nuk është vetëm krehja ajo që e bën gjithçka të ndihet më mirë – ekspertët duket se janë në gjendje të bashkojnë menjëherë një rutinë që tejkalon çdo gjë që ne jemi në gjendje të rikrijojmë në shtëpi.

Nga zgjedhja e shamponit të duhur deri te njohja se cilat trajtime ia vlen – dhe gjetja e kohës për t’i bërë ato – përgatitja për ditën e larjes shpesh mund të ndihet e frikshme.

Bleni shampo? Mendoni fillimisht për lëkurën e kokës

Keni flokë të yndyrshëm por skalp të thatë? Natalia Bumford, stiliste e flokëve në Hershesons, rekomandon që së pari të adresoni nevojat e kokës tuaj. “Zgjidhni një shampo sipas llojit të kokës tuaj,” thotë ajo. “Më pas zgjidhni balsam, kondicioner dhe maska sipas flokëve tuaj – për shembull, nëse keni një skalp të ndjeshëm dhe flokë të ngjyrosur, zgjidhni shampo për një skalp të ndjeshëm dhe një balsam dhe maskë për flokë të trajtuar me ngjyrë.”

Zhduk teknikën e “lëvizjeve rrethore”.

Udhëzimet e shampos pothuajse gjithmonë përfundojnë me “…dhe masazhoni me lëvizje rrethore”. Por sipas Nià Petitt, pronare e The Curl Bar, kjo këshillë është e gabuar. “Fërkimi i duarve me lëvizje rrethore mund të shkaktojë ngatërrime,” shpjegon ajo. “Në vend të kësaj, përdorni më shumë një lëvizje lart-poshtë për të zvogëluar mundësinë e krijimit të nyjeve. Nëse keni flokë kaçurrela, është gjithashtu një ide e mirë të lani shampo poshtë drejt majave të flokëve tuaj për të ndihmuar në heqjen e të gjitha xhelit dhe produkteve të rënda që mund të grumbullohen.”

Filloni tonifikimin e pikave

Për shkak se shpesh faturohet si shampo (dhe për shkak se është i shpejtë), shumica prej nesh priren të përdorin produkte tonifikuese vjollce në të gjithë flokët, duke shkumëzuar nga skalpi deri te majat. Por Harriet Muldoon, një koloriste eksperte në Larry King (dhe ‘mbretëresha e bjondes’ së sallonit), ka një strategji tjetër. “Do të bëj një kontroll vizual në pasqyrë për të parë se cilat pjesë kanë nevojë për vëmendje,” shpjegon ajo. “Është e rrallë që të gjithë flokët tanë të kenë nevojë për tonifikimin menjëherë – për shembull, unë zakonisht marr një thekë bronzi, kështu që e synoj atë me shampon time vjollce dhe përdor shampon time të përditshme për pjesën tjetër.”

Bëjini vetes një mini masazh

“Ne të gjithë e dimë që të kalosh kohë për kujdesin ndaj vetes është e rëndësishme, kështu që më pëlqen të shtoj një masazh të vogël të kokës në ditën e larjes,” thotë Liz Taw, stiliste e flokëve për Daisy Edgar-Jones, Jessie Ware dhe Awkwafina. “Jo vetëm që lehtëson tensionin, por ndihmon në stimulimin e qarkullimit të gjakut dhe mbajtjen e folikulave tuaja të shëndetshme. Ka shumë mjete të ndryshme të përdorura në kultura të ndryshme, kështu që gjeni një që rezonon – nëse është një krehër nefriti, një limon i ngrirë i fërkuar fuqishëm mbi kokë, një furçë stimuluese e kokës me silikon ose thjesht gjetja e pikave të presionit me gishtat tuaj.”

Qëllimi i larjes mund të jetë reduktimi i yndyrës, por kjo nuk do të thotë që nuk mund të mbështeteni në vaj përpara se të lani shampo. “Unë gjithmonë rekomandoj të bëni një trajtim para larjes së vajit të kokës nëse skalpi juaj është i thatë ose keni zbokth ose rënie flokësh,” thotë Cort Bray Le’aupepe, stilist dhe koloristi në The Hair Bros. “Më pëlqen të bëj të miat me kryesisht vaj bajame të ëmbël dhe disa pika vaj çaji ose vaj rozmarine. Do ta masazhoj në lëkurën e kokës me një furçë silikoni, do ta kaloj pjesën e mbetur nëpër skajet dhe do ta kap për një orë përpara se të lahem.”

Lani dy herë – por ndërroni shampon tuaj

“Çelësi për një ditë të shkëlqyer larjeje është përdorimi i shampos dy herë”, shpjegon Pettitt. “Kjo për shkak se larja e parë nuk heq gjithmonë grumbullimin dhe papastërtitë, kështu që bërja e saj dy herë ndihmon për të emulsifikuar me të vërtetë produktin dhe për t’ju dhënë një bazë të pastër.” Sipas Pettitt, ndryshimi i shamponit që përdorni për secilën larje është i rëndësishëm. Më pëlqen të përdor një shampo pastruese fillimisht për të pastruar plotësisht, pastaj të përdor një hidratues më pas për të përgatitur flokët për procesin e zbërthimit.”

Provoni një serum për lëkurën e kokës

Për Cyndia Harvey, stilistja e flokëve dhe themeluesja e This Hair of Mine, e cila ka punuar në fushata si Miu Miu, Jacquemus dhe Mugler, kujdesi për lëkurën e kokës është thelbësor. “Më pëlqen të aplikoj një sasi të bollshme serumi të kokës direkt në të gjithë skalpin e kokës si një trajtim pastrimi paraprak dhe masazhoj derisa të përthithet, pastaj prisni 10-15 minuta përpara se ta lani me shampo. Në mes të ciklit të larjes, e përdor atë për të ushqyer dhe qetësuar si një lëndë ushqyese për kokën time për të qetësuar thatësinë dhe kruajtjen,” shpjegon ajo.

Jepini ngjyrës tuaj një periudhë ftohjeje

“Nëse keni flokë të ngjyrosur, është e rëndësishme të mos i shqetësoni për disa javë pas lyerjes”, shpjegon Bumford. “Unë rekomandoj të ndërroni rutinën tuaj të kujdesit të flokëve pasi pigmenti është më i prekshëm në fazat e hershme. Përdorni produkte të buta për të ruajtur ngjyrën në fillim, më pas, pas dy javësh, mund të përdorni trajtime më intensive, qartësuese për të përgatitur flokët tuaj për ngjyrën e tyre të ardhshme dhe për të hequr çdo grumbullim.”

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF