KreuCelebrity

Çfarë dimë për 4 fëmijët e Tina Turner!

Çfarë dimë për 4 fëmijët e Tina Turner!

Legjenda e muzikës Tina Turner u nda nga jeta më 24 maj pas një sëmundjeje të gjatë në moshën 83-vjeçare. Vdekja e saj erdhi më pak se gjashtë muaj pasi djali i saj më i vogël, Ronnie, vdiq tragjikisht nga ndërlikimet nga kanceri i zorrës së trashë në moshën 62-vjeçare.

Mbretëresha e Rock ‘n’ Roll-it ndau Ronnie me ish-bashkëshortin e saj Ike Turner dhe ishte gjithashtu nënë e tre djemve të tjerë. Ajo mirëpriti Raymond Craig me saksofonistin e Kings of Rhythm Raymond Hill, i cili më vonë u adoptua nga Ike. Këngëtarja “Proud Mary” adoptoi gjithashtu dy nga gjashtë fëmijët e Ike nga marrëdhëniet e mëparshme.

Ja gjithçka që duhet të dini për katër djemtë e saj.

Craig Raymond Turner

Tina lindi fëmijën e saj të parë, një djalë të quajtur Craig Raymond kur ishte vetëm 18 vjeç. Ajo e mirëpriti fëmijën me të dashurin e saj të atëhershëm, Raymond Hill i cili luante saksofon në grupin ‘Kings of Rhythm’. Craig e kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij larg vëmendjes mediatike dhe punoi si sekser në Beverly Hills.

Në mënyrë tragjike djali i parë i Turner kreu vetëvrasje në vitin 2018 kur ishte 59 vjeç. Tina u shfaq e shkatërruar pas vdekjes së djalit të saj, pa e ditur se kjo nuk do të ishte tragjedia e vetme që do të godiste familjen.  

Ronnie Renelle Turner

Ylli i Rock ‘n’ Roll lindi djalin e saj të dytë Ronald “Ronnie” Renelle, në tetor 1960. Fëmija i dytë i Turner erdhi nga martesa me ish-bashkëshortin e saj, Ike. Ronnie i ndoqi prindërit e tij muzikantë në shoëbiz, duke aktruar së bashku me nënën e tij në filmin e vitit 1993 “Ëhat’s Love Got to Do ëith It”, i cili shënoi ngritjen e Tinës në yll. Dihet pak për jetën e tij të rritur, megjithatë ai u martua me muzikanten franceze Afida Turner në vitin 2007. Tragjedia goditi sërish në dhjetor kur djali i dytë i Tinës u nda nga jeta në moshën 62 vjeçare si pasojë e kancerit të zorrës së trashë.

Ike Turner Junior

Një nga dy fëmijët e Ike që Tina adoptoi ishte Ike Turner Junior. Këngëtarja mirëpriti djalin e madh të bashkëshortit në vitin 1958. Ike Jr. ndoqi hapat e prindërve të tij në industrinë e muzikës, madje fitoi një çmim Grammy për prodhimin e albumit të babait të tij, “Risin’ Ëith The Blues” në kategorinë e albumeve tradicionale Blues të vitit 2006.

Në një intervistë të vitit 2018 me Daily Mail, Ike Jr. pohoi se nuk kishte folur me nënën e tij biologjike për gati 20 vjet. “Tina më ka rritur që në moshën dy vjeçare. Ajo është e vetmja nënë që kam njohur ndonjëherë”, tha ai në atë kohë. “Unë nuk kam folur me nënën time që kur Zoti e di – ndoshta rreth vitit 2000. Nuk mendoj se asnjë nga vëllezërit e mi ka folur me të për një kohë të gjatë.”

Michael Turner

Tina adoptoi gjithashtu djalin e dytë të bashkëshortit të saj Ike Taylor, Michael, i cili lindi në 1959. Nga të gjithë fëmijët e saj, më së paku dihet për Michael, pasi ai nuk u fut kurrë në shoëbiz. Një burim i afërt me familjen tha për Fox Neës se ai dhe vëllai i tij Ike ishin “të shkatërruar” që ishin lënë jashtë dokumentarit të nënës së tyre të vitit 2021.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF