KreuStil Jetese

Mohamed Al Fayed vdes në moshën 94-vjeçare 

Mohamed Al Fayed vdes në moshën 94-vjeçare 

Mohamed Al Fayed, biznesmeni madhështor i lindur në Egjipt, djali i të cilit u vra në një aksident automobilistik me Princeshën Diana, vdiq këtë javë, tha familja e tij të premten. Ai ishte 94 vjeç.

Al Fayed, pronari i vjetër i dyqanit Harrods dhe i Klubit të Futbollit Fulham, u shkatërrua nga vdekja e djalit Dodi Fayed në një aksident automobilistik në Paris me Dianën 26 vjet më parë. Ai kaloi vite duke mbajtur zi për humbjen dhe duke luftuar me establishmentin britanik që ai fajësoi për vdekjen e tyre.

“Zonja Mohamed Al Fayed, fëmijët dhe nipërit e saj dëshirojnë të konfirmojnë se bashkëshorti i saj i dashur, babai i tyre dhe gjyshi i tyre, Mohamed, ka ndërruar jetë paqësisht nga pleqëria të mërkurën më 30 gusht 2023”, tha familja e tij në një deklaratë të lëshuar nga Klubi Fulham. “Ai gëzoi një pension të gjatë dhe të plotë i rrethuar nga njerëzit e tij të dashur.”

Al Fayed ishte i bindur se Dodi dhe Diana u vranë në një komplot të organizuar nga Princi Philip, bashkëshorti i Mbretëreshës Elizabeth II. Ai tha se familja mbretërore e organizoi aksidentin sepse nuk i pëlqente që Diana të dilte me një egjiptian. Al Fayed pretendoi se Diana ishte shtatzënë dhe planifikonte të martohej me Dodin dhe se familja mbretërore nuk mund të pranonte që princesha të martohej me një musliman.

Në vitin 2008, Al Fayed i tha një hetimi se lista e komplotistëve të dyshuar përfshinte Filipin, dy ish-shefa të policisë së Londrës dhe CIA-n.

Hetimi arriti në përfundimin se Diana dhe Dodi vdiqën për shkak të veprimeve të pamatura të shoferit të tyre – një punonjës i hotelit Ritz në pronësi të Al Fayed – dhe paparacëve që ndiqnin çiftin. Hetimet e veçanta në Mbretërinë e Bashkuar dhe Francë gjithashtu arritën në përfundimin se nuk kishte asnjë komplot.

Marrëdhënia e Al Fayed me familjen mbretërore u përshkrua së fundmi në sezonin e pestë të “The Crown”, në të cilin miliarderi, i luajtur nga Salim Daw, njihet me Dianën.

Tags:

Home bordo

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF