KreuStil Jetese

Lisa Lyon, pioniere e bodybuilding dhe frymëzim për Elektrën e Marvel, vdes në moshën 70-vjeçare

Lisa Lyon, pioniere e bodybuilding dhe frymëzim për Elektrën e

Lisa Lyon, një pioniere në bodybuilding për femra dhe modele e Playboy, ka vdekur në moshën 70-vjçare.

Një mik i Lyon thuhet se i tha TMZ se Lyon vdiq të premten në shtëpinë e saj në Luginën e San Fernando, ku ajo ishte nën kujdesin e bujtinës.

Shkaku i vdekjes ishte kanceri në stomak, pohoi burimi.

Bodybuilderi tjetër Arnold Schwarzenegger nderoi Lyon në një deklaratë për TMZ, duke thënë: “Ajo është më e mira. Unë e dua atë.”

Lyon e vendosi në hartë bodybuilding-un e femrave në vitin 1980, kur fitoi Kampionatin e parë Botëror të Bodybuilding-ut për Femra në Federatën Ndërkombëtare të Bodybuilders.

Ajo gjithashtu pozoi për Playboy atë vit dhe do të vazhdonte të shfaqej në shumë revista shëndetësore dhe fitnesi.

Lyon madje pozoi për fotografin e famshëm Robert Mapplethorpe në vitin 1982, i cili ishte i njohur për portretet e tij mahnitëse bardh e zi.

Shkrimtari i librave komik Frank Miller modeloi gjithashtu personazhin e Marvel Comics Elektra nga Lyon.

Libri i saj “Lisa Lyon’s Body Magic”, i cili shërbeu si një udhëzues për bodybuilding në shtëpi, u botua në 1981.

Ajo gjithashtu pati një karrierë të shkurtër aktrimi në “Three Crowns of the Sailor” në 1983, në filmin bodybuilding “Getting Physical” në 1984 dhe në “Vamp” së bashku me Grace Jones në 1986.

Ajo u përfshi në Sallën Federale të Famës Ndërkombëtare të Fitnesit dhe Bodybuilding në vitin 2000 për ngritjen e bodybuilding në një formë arti.

Tags:

Home bordo

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF