KreuArt

I madhi Robert Ndrekina feston ditëlindjen!

I madhi Robert Ndrekina feston ditëlindjen!

Një ndër aktorët më të dashur të kinematografisë shqiptare, i cili numëron dhjetëra role në film dhe në teatër, Robert Ndrekina feston sot ditëlindjen.

Mjeshtri i aktrimit mbush 82 vjeç. Në karrierën e tij të gjatë artistike, Ndrenika numëron mbi 30 role në film ku mund të përmendim “Horizonte te hapura”, “I teti në bronz”, “Kapedani”, “Shtigje lufte”, “Në shtëpinë tonë”, “Koncert ne vitin 1936”, “Bolero” etj..

I madhi Robert Ndrekina feston ditëlindjen!

Në vitin 1979 i është akorduar titulli “Artist i Merituar” dhe ne vitin 1988 titulli “Artist i Popullit”. Është nderuar me Kupën për Aktorin më të Mire në Festivalin Kombëtar te Teatrit, më 1994, për rolin e Di Spetes në shfaqjen “Magjia e Madhe”, te De Filipos dhe ne Festivalin e Filmit te vitit 1979, për rolin e Prefektit në filmin “Koncert në vitin 1936”.

I madhi Robert Ndrekina feston ditëlindjen!

Për disa vite ka punuar si pedagog i mjeshtërisë së aktorit dhe fjalës artistike, në degën e aktrimit, në Institutin e Lartë te Arteve e ndërsa sot punon si aktor i lirë.

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF